Αγία Νάπα-Απόλλωνας 0-6: Πρόκριση με χαλαρή εξάρα!

Εύκολη νίκη και πρόκριση για τον Απόλλωνα κόντρα στην Αγία Νάπα. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού επικράτησαν με 0-6 και πήραν την πρόκριση στην δεύτερη φάση του Κυπέλλου.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε ολόκληρο τον αγώνα και επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του φαβορί που τον συνόδευε πριν από την έναρξη του αγώνα με την Αγία Νάπα.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Ντανίλο Σπόλιαριτς. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής και πάλι με κεφαλιά, πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του κάνοντας το 0-2 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.
85' Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Μαρκάρισμα του Μελά πάνω στον Ποντικό

Στην επανάληψη η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 51ο λεπτό ήρθε το τρίτο τέρμα. Ο Βάργκα έκανε το σουτ, με τον Στυλιανίδη να αποκρούει ασταθώς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάρκες με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Οι παίκτες του Απόλλωνα, πίεσαν την Αγία Νάπα και στο 57ο λεπτό βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και τέταρτο γκολ. Ο Βαλμπουενά έδωσε στον Μάρκες ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να πετύχει το τέταρτο τέρμα της ομάδας του.

Δεν σταμάτησε όμως ο Απόλλωνας και στο 77ο λεπτό έκανε το 0-5. Ο Ποντικός με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αυξάνοντας το δείκτη του σκορ.

Στο 86ο λεπτό, οι γαλάζιοι της Λεμεσού πέτυχαν έκτο τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπόλιαριτς. Ο μέσος του Απόλλωνα, σημείωσε στον αγώνα, το τρίτο του τέρμα. Το 0-6 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αγία Νάπα: Στυλιανίδης, Έρστελινγκ, Φουριέλ, Πιρές (46' Κολοκούδιας), Σολωμού, Γιανναρά (73' Χαραλάμπους), Ρέτζιο, Ριέντε, Μελάς, Ευαγγέλου, Μότης (73' Αναστάση)

Στον πάγκο: Μέλκα, Κολοκούδιας, Γεωργάκης, Χαραλάμπους, Ρομάνο, Τσιάρας, Διαμαντόπουλος, Αναστάση, Χριστοφή, Σίλγκο, Γαβριήλ, Χρίστου

Απόλλων: Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Αμπντουραχίμι (63' Βαλμπουενά), Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Κοστάκε (63' Σαγκάλ), Μάρκες (73' Κρμέντσικ), Κολ (78' Τέκιε), Βάργκα (73' Ποντικός)

Στον πάγκο: Λέουβενμπεργκ, Λοϊζου, Εκπολό, Τέκιε, Κρμέντσικ, Σαγκάλ, Ποντικός, Ψύχας, Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Βαλμπουενά, Φιλιώτης.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας