Δόξα- Ομόνοια 29Μ 0-1: Πρόκριση με υπογραφή του αρχηγού!

Η Ομόνοια 29Μ προκρίθηκε στη Β΄φάση του Κυπέλλου Coca-Cola Α΄ και Β΄ κατηγορίας επικρατώντας με 1-0 της Δόξας στην Περιστερώνα. Το γκολ της πρόκρισης για τους φιλοξενούμενους το χάρισε ο αρχηγός της, Γαβριηλίδης στο 78ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι είχαν τρεις τελικές προσπάθειες, πέτυχαν και γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR. Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 27ο λεπτό για την Ομόνοια 29Μ, 27' πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ, ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή προσπάθησε να προσπεράσει τον Αντωνίου τον οποίο πλάσαρε αλλά ο Κύπριος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 28ο λεπτό η Ομόνοια σκόραρε με προβολή του Μεχασέπ έπειτα από την εκτέλεση  κόρνερ, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ γιατί υπήρξε χέρι στη φάση από τον Μεχασέπ. Η καλύτερη στιγμή ήταν στο 32ο λεπτό με το δοκάρι του Βρίκκη, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αντωνίου.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος χωρίς να απειλήσουν καθόλου την Ομόνοια 29Μ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν αργός χωρίς να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία οι δύο ομάδες . Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 60ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Κλεόφιλο να πατά περιοχή να κάνει το γύρισμα αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε. Στο 64ο λεπτό ο Παττίχης με γυριστό από τη μικρή περιοχή της Δόξας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αντωνίου.

Στο 73΄ ο Αντωνιάδης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής αλλά πέρασε έξω.

Το γκολ της πρόκρισης ήρθε στο 78ο λεπτό με τον αρχηγό, Γαβριηλίδη. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φιακά ο Γαβριηλίδης πήρε την καρφωτή κεφαλιά για το 0-1.

Μετά το γκολ η Δόξα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έμεινε εκτός κυπέλλου.

Δόξα: Αντωνίου, Κλεόφιλο (75’ Τρούγιτς),  Σκόκλουντ, Αλσέους (46’ Βελκόφκσι) , Τσετσέροβιτς (65’ Πάντιτς), Μούσα (65’ Ασάντε) , Στυλιανού (46’ Αντωνιάδης), Ανουί, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ., Πούριτς

Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κυριάκου, Σαντίκ, Ναμπί

Ομόνοια 29Μ: Στρέζος, Κονομής (46’ Ιωάννου) , Φοινίρης, Γαβριηλίδης, Παττίχης, Βρικκής, Ανδρέου, Σιαθάς (70’ Βασιλείου) , Σωτηρίου (58’ Φιακάς), Παύλου, Μέχασεπ (58’ Πική)

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Στεφάνου, Φιλίππου, Αλαμπρίτης, Κουμής, Αρτεμίου, Χοιρομερίδης, Κιλίλης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας