Πέντε διαφορετικοί σκόρερ και καθάρισε η Ομόνοια!

Η Ομόνοια κέρδισε τον ΠΟΞ με 0-5 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την φάση των ''16'' του κυπέλλου. Τα γκολ οι Ασάντε, Μποτεάκ, Κακουλλής, Χρίστου και Τσέποβιτς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτιαξαν κάποιες καλές ευκαιρίες και φρόντισαν να μην απειληθούν καθόλου, με εξαίρεση ορισμένα μακρινά σουτ.

Μπήκαν από το πρώτο λεπτό με διάθεση να κρατήσουν την μπάλα και στο 14' βρήκαν ένα γρήγορο γκολ με δράστη τον Ασάντε. Ο συγκεκριμένος παίκτης που απουσίαζε εδώ και μήνες λόγω τραυματισμού επέστρεψε στα γκολ μετά από πολύ καλή ασσίστ του Μποτεάκ. Το τριφύλλι μέχρι το τέλος των πρώτων 45' δεν άλλαξε φιλοσοφία, η εδαφική υπεροχή μπορεί να εναλλασσόταν ωστόσο ο Παναγή ήταν θεατής.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε αλλαγές και ο ΠΟΞ έδειξε κάποια σημάδια ανάκαμψης. Γενικότερα το συγκρότημα του Δημητρίου φανέρωσε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο με μπόλικα τρεξίματα. Στο 61' ο Κακουλλής σκόραρε όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 62' ο Λανγκ έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο 73' ο Λοϊζου κέρδισε πέναλτι, ο Μποτεάκ το μετέτρεψε σε γκολ και εκεί έδωσε ένα γερό προβάδισμα πρόκρισης. Οι δύο προπονητές προχώρησαν κατά τη διάρκεια του δεύτερου 45λέπτου σε αλλαγές, μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής και δοκίμασαν ορισμένα πράγματα. Για παράδειγμα ο Μπεργκ έπαιξε αρχικά με ένα 3-4-3, ενώ στην συνέχεια με την είσοδο του Τσέποβιτς το γύρισε σε 4-4-2.

Όταν το χρονόμετρο σημάδεψε το 87ο λεπτό ο Λέτσιακς από αριστερά επιχείρησε την συρτή μπαλιά, ο Κακουλλής μπήκε στην πορεία της μπάλας και εν μέσω αρκετών χαμόγελων έγραψε το 0-3. Μετά από τρία λεπτά (90') ο Τσέποβιτς μοίρασε στον Χρίστου και ο νεαρός βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του με δυνατό πλασέ εντός περιοχής για το 0-4.

Οι παίκτες του Μπεργκ έμελλε να σταματήσουν το σκοράρισμα στο 90+1', όταν ο Τσέποβιτς μετά από ασίστ του Κακουλλή διαμόρφωσε το τελικό 0-5 από κοντά.

Οι πράσινοι απλοποίησαν έτσι ακόμη περισσότερο τα πράγματα με αυτό το σκορ, ενόψει και του επαναληπτικού που θα γίνει την 1η Φεβρουαρίου στο ΓΣΠ.