Με αυτούς το σήκωσε τελευταία φορά και η πορεία

Για την 17η της παρουσία σε τελικό κυπέλλου προετοιμάζεται σήμερα η Ανόρθωση καθώς πέρασαν 13 χρόνια από την τελευταία φορά που βρέθηκε σε τελικό κυπέλλου.

Ήταν η χρονιά 2007-08 όταν στο ΓΣΠ ηττήθηκε από τον ΑΠΟΕΛ με 2-0 και έχασε την ευκαιρία για να κατακτήσει το 11ης της τρόπαιο στην ιστορία της.

Από τότε αγνοεί τελικό κυπέλλου και σήμερα στο ίδιο γήπεδο θέλει να προσθέσει στην βιτρίνα της το 11ο και μαζί να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στην Ευρώπη.

Η πορεία για το 10ο κύπελλο την χρονιά 2006-07 όταν κέρδισε την Ομόνοια με 3-2 στο ΓΣΠ και μάλιστα μα ανατροπή άρχισε από τον 4ο γύρο (στη συνέχεια είχε ομίλους κυπέλλου) και άφησε εκτός (σε διπλούς αγώνες) την ΑΕΠ με συνολικό σκορ 5-1.

Στη συνέχεια δημιουργήθηκαν δυο όμιλοι (προημιτελικά) με την Κυρία να κληρώνεται στον πρώτο όμιλο με αντίπαλους τους ΑΠΟΕΛ, Απόλλων και ΕΝΠ. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά τερματίζοντας 2η με 9 βαθμούς. Στα ημιτελικά βρήκε στην ΑΕΚ την οποία απέκλεισε με δυο νίκες και στον τελικό αντιμετώπισε την Ομόνοια σε ένα εντυπωσιακό τελικό.

Ένταση πάθος και ανατροπές με την Κυρία να κερδίζει 3-2. Ο Βάισχαϊμερ στο 20΄ άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια για να ισοφαρίσει ο Φρούσος στο 29ο λεπτό για την Κυρία. Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα και πάλι στο 50ο λεπτό με τον Κωνσταντή 50΄ ο οποίος άθελα του στο 60ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Γιωργαλλίδη για να ισοφαρίσει σε 2-2 η Ανόρθωση. Η οποία είχε και συνέχεια αφού ο Νικολάου στο 75ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα μαζί και τον τίτλο στην ομάδα του κάνοντας το 3-2.

Η Ανόρθωση αγωνίστηκε με τους : Μπεκιάι, Πουρσαϊτίδη, Ντικουμάνα, Κατσαβάκη, Λουκά (Λάμπρου 45+), Ζλόγκαρ, Σοάρεζ (Παναγή 86’), Νικολάου, Φρούσσος, Μαραγκός, Φαμπίνιο (Πάχαρς 61’)