Δια... ποδός Μάντζη στα ημιτελικά μετά από 17 χρόνια

Με γκολ του Βασίλη Μάντζη στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 1-0 και προκρίθηκε μετά από 17 χρόνια στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola.

Οι μαυροπράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τις πάρα πολλές αλλαγές του Ηλία Χαραλάμπους και περιμένουν αντίπαλο στην επόμενη φάση.

Παιχνίδι τακτικής ήταν το πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό να είναι μέτριος και τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα. Πράγμα που κατάφεραν. Η πρώτη και μοναδική καλή φάση στο πρώτο 45λεπτο, ήρθε στο 32', όταν ο Κα έκανε το σουτ, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Μάντζης άνοιξε το σκορ και έκανε το έργο της ομάδας του πιο εύκολο.

Οι μαυροπράσινοι έλεγχαν το παιχνίδι και δεν επέτρεψαν στον Εθνικό να απειλήσει τον Μιχαήλ, ενώ στο 74' ο σκόρερ λίγο έλειψε να διευρύνει το σκορ και να κλειδώσει πρόωρα την πρόκριση της ομάδας του, όμως, η μπάλα μετά από κεφαλιά, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τον Εθνικό σε χέρι, όμως, το VAR τον κάλεσε να επανεξετάσει τη φάση, πράγμα που έκανε και πήρε πίσω την απόφαση του.