Δεν κερδίζει σε ντέρμπι;

Την καλύτερη απάντηση έδωσε ο Ντούσαν Κέρκεζ και οι ποδοσφαιριστές του σε όλους εμάς που θίξαμε τον κάκιστο απολογισμό που είχε η ΑΕΛ στα ντέρμπι. Μηδέν στα τρία μετρούσαν οι κίτρινοι της Λεμεσού μέχρι την περασμένη Κυριακή.

Ακολούθησε η μεγάλη νίκη επί της Ανόρθωσης με 1-0 στο πρωτάθλημα και η χθεσινή κόντρα στην ΑΕΚ στο θεσμό του κυπέλλου με 0-2, δυο επιτυχίες που ήρθαν να αναδείξουν την ποιότητα αυτής της ομάδας.

Κι’ αν η νίκη επί της Ανόρθωση ήταν σημαντική, η χθεσινή σε εκτός έδρας και μονή αναμέτρηση, με έπαινο την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου, ήταν ακόμη περισσότερο.

Η ΑΕΛ σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη από την ΑΕΚ. Ήταν πιο απειλητική, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και περιόρισε στον καλύτερο δυνατό βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του αντιπάλου. Αντιμετώπισε αποτελεσματικά τόσο την ατυχία με τους τραυματισμούς του Έουλερ και Μαέ, ενώ δεν επηρεάστηκε από τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Σκόραρε νωρίς στην επανάληψη, έφερε το ρυθμό στα μέτρα της και με δεύτερο τέρμα έγραψε τον επίλογο στην πιο σημαντική νίκη της μέχρι την επόμενη στη φετινή περίοδο.