Ο Χριστοφή την έστειλε στους «8» του κυπέλλου

Με ένα γκολ του Δημήτρη Χριστοφή στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου η Ανόρθωση πήρε τη νίκη-πρόκριση για τους 8 του κυπέλλου επί της Πάφου με 1-0.

Δυνατά μπήκε η Ανόρθωση στον αγώνα και ήταν η ομάδα που ήθελε και έψαξε το γκολ. Η Κυρία αγωνιζόταν στην έδρα της και ήταν το φαβορί για να βρεθεί στους «8» του κυπέλλου.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μίχα έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Ρούτκο.

ΜΕ τον ίδιο τρόπο απείλησε και η Πάφος στο 19ο λεπτό με σουτ του Ράκελς να περνά λίγο πάνω από την εστία του Λόρια.

ΠΡΩΤΗ κλασική με Χριστοφή
Στο 21ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Χριστοφή μπήκε από πλάγια θέση έκανε το σουτ με τον Ρούτκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ η Πάφος με Βα
Στο 32ο λεπτό η Πάφος έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Βα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Λόρια.

Τζίμης από τα παλιά και 1-0
Στο 45+1 ο Νταουσβίλι από το κέντρο του γηπέδου βρήκε μέσα στην περιοχή τον Χριστοφή ο οποίος κατέβασε όμορφα την μπάλα και με εξωτερικό φάλτσο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ρούτκο και το 1-0.

Πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος στο 78’
Χωρίς φάση μέχρι το 78ο λεπτό το β’ μέρος. Η Ανόρθωση μπορεί να ήταν καλύτερη αλλά δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία του Ρούτκο με την ομάδα της Πάφου να προςσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις να φτάσει στην ισοφάρισε. Στο 78' λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία. Ο Βαλακάρι έκανε την κεφαλιά και δύσκολα με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα ο Λόρια κρατώντας την Ανόρθωση στην πρόκριση.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίντεφελντ, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι, Μανιάς (76’ Κβιλιτάϊα), Μίχα (61’ Αρτυματάς), Βργκοτς, Χουσμπάουερ, Χριστοφή (67’ Ελουντού), Σελίν

Πάφος: Ρούτκο, Σαϊθ, Χάτσινσον (83’ Βαλεριάνος), Βα (85’ Γιάνοφ), Μπεριγκό, Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάντσεον, Ράκελς (73’ Ακάλε)

Κίτρινες: Νταουσβίλι /