Με του Πόποβιτς τα… μαγικά «άγγιξε» τα προημιτελικά! (vids)

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκανε πρεμιέρα στο κύπελλο Coca Cola 2021/22 και στην προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της η Ανόρθωση!

Μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η «Κυρία» αξιοποίησε την αποβολή του Ρούντκο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, προκειμένου να φτάσει στην ανατροπή και στο 3-1 επί της Πάφου που τη φέρνει με το ενάμισι πόδι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το πρώτο 20λεπτο ανήκε στην Πάφο, η οποία είχε χαμένο τετ α τετ (5’ Ζάιρο) και ακόμη 2-3 αξιόλογες επισκέψεις στα καρέ του Τζουρ, ενώ η Ανόρθωση αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί ορθολογικά.

Η αντικατάσταση του τραυματία Αραγιούρι από τον Ντέλετιτς έφερε αλλαγή συστήματος (από 3-4-3 σε 4-2-3-1) για την «Κυρία», η οποία απείλησε για πρώτη φορά μετά το ημίωρο (31’ Πόποβιτς), αλλά πήγε στην ανάπαυλα ευρισκόμενη πίσω στο σκορ.

Από εκτέλεση κόρνερ του Ντράγκομιρ και κεφαλιά του Παλάσιος ο Αντωνιάδης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων (42’).

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μια κακή εκτίμηση του Μπάιριτς επέτρεψε στον Νόβοτνι να κλέψει την μπάλα στο ύψος της περιοχής και υποχρέωσε τον Ρούντκο να τον ανατρέψει, ενώ ευρισκόταν σε προφανή θέση για επίτευξη τέρματος (47’).

Ο Ουκρανός είδε την κόκκινη του Κουμή, ο Άντος πέρασε στη θέση του Λέιτε, αλλά έμεινε… άγαλμα στην αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς που έφερε το παιχνίδια στα ίσα (51’).

Ουάρντα (57’) και Νόβτονι (59’, δοκάρι) έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες για την ανατροπή, η οποία εν τέλει ήλθε στο 70’: ο Πόποβιτς εκτέλεσε φάουλ με κάθετη στον Χαμπαρτζουμιάν που εντός περιοχής υποδέχτηκε την μπάλα, γύρισε, σούταρε και νίκησε τον Άντος.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από μια καλλιτεχνική εκτέλεση φάουλ του νεοεισελθόντος Χριστοδουλόπουλου στο 80ό λεπτό, ενώ η Πάφος ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω απ’ ευθείας κόκκινη στον Παλάσιος, ο οποίος εκτός φάσης κλότσησε στο πρόσωπο τον Κορρέα και «συνελήφθη» από τον VAR (93’)!

ΠΑΦΟΣ FC - ΑΝΟΡΘΩΣΗ  1-3 (19.1)
Γήπεδο:
Στέλιος Κυριακίδης
Σκόρερ: 42’ αυτ. Αντωνιάδης / 51’ Πόποβιτς, 70’ Χαμπαρτζουμιάν, 80’ Χριστοδουλόπουλος
Διαιτητές: Δημήτρης Κουμή - Μάριος Καλογήρου, Παύλος Γεωργίου - Κωνσταντίνος Φελλάς
VAR: Μάριος Χριστοφόρου / AVAR: Όμηρος Τζιωρτζής
Κίτρινες: Πάγιτς / Ντέλετιτς
Αποβολές: Ρούντκο (47’, απ’ ευθείας κόκκινη), Παλάσιος (93’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ρούντκο - Πάγιτς, Παλάσιος, Μπάιριτς, Αΐλτον (35’ Ταλίς) - Ντράγκομιρ (64’ Πάντσεον), Πάνιτς - Ν. Αουρέλιο (64’ Χότσκο), Λέιτε (50’ Άντος), Κοβάσεβιτς - Ζάιρο (64’ Χέσταντ).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (3-4-3): Τζουρ - Κορρέα, Αραγιούρι (8’ Ντέλετιτς), Αντωνιάδης - Χαμπαρτζουμιάν, Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Κορέια - Πόποβιτς, Ουάρντα (80' Χριστοφή) - Νόβοτνι (79' Ρουσιάς).