La Liga: Νίκη στις καθυστερήσεις για Σοσιεδάδ

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στην έδρα της -ουραγού της βαθμολογίας- Αλμερία με 3-1, στο πλαίσιο της 13ης ημέρας της La Liga. Η ομάδα των Βάσκων προηγήθηκε με τον Ογιαρθάμπαλ (62'), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αρίμπας (76'), αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φερνάντες έδωσε τη λύση και στο 95ο λεπτό ο Θουμπιμέντι σφράγισε τη νίκη.

Νωρίτερα η Τζιρόνα πέτυχε σ' ένα ακόμη ματς νίκη με ανατροπή, επικρατώντας στο Βαγιέκας της τοπικής Βαγιεκάνο με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκαρσία μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά η ομάδα της Καταλονίας έβαλε stop στο αήττητο σερί οκτώ αγωνιστικών και πήρε τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Ντόβμπικ (42') και Σάβιο (65'), παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Συνοπτικά τ' αποτελέσματα, οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Θέλτα 4-3

(37΄ Σανσέτ, 45΄+4, 52΄ Γκουρουθέτα, 90΄+7 πεν. Μπερενγκέρ - 25΄ Άσπας, 41΄ Μπαμπά, 66΄ Λάρσεν)

Ράγιο Βαγεκάνο-Τζιρόνα 1-2