Ήττα στην τελευταία φάση για την Εθνική Γυναικών

Η Εθνική μας ομάδα Γυναικών ηττήθηκε απόψε με 2-1 από την αντίστοιχη της Λιθουανίας με γκολ που δέχτηκε στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο Εθνικός Άχνας και αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του UEFA Women's EURO 2025.

Μια αγωνιστική πριν από το φινάλε, την πρωτιά του πρώτου ομίλου της 3ης Κατηγορίας της διοργάνωσης που συμμετέχει και η Κύπρος, εξασφάλισε η Λευκορωσία που σήμερα πέτυχε την 5η σερί νίκη της.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε από νωρίς τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, στο 13ο λεπτό με την Ειρήνη Μιχαήλ.

Η επιθετική μας δραστηριότητα έφερε αποτέλεσμα στο 23ο λεπτό όταν η Κούσικ τροφοδότησε την Άννα Ματσουκάρη που προχώρησε με αποφασιστικότητα και με δυνατό γωνιακό σουτ πέτυχε το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για την Εθνική μας στην προκριματική φάση.

Η Λιθουανία έφτασε στην ισοφάριση στο 28ο λεπτό με την Jonusaite, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-1.

Οι ποδοσφαιρίστριες μας προσπάθησαν να ξαναπάρουν προβάδισμα, να φτάσουν στην πρώτη μας νίκη και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις. Δυστυχώς όμως στην τελευταία φάση του αγώνα (90+5), η Λιθουανία με γκολ που πέτυχε η Jonusaite έφτασε στο 2-1.

Δυστυχώς παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η ομάδα μας, στο τέλος δεν πήρε ούτε το βαθμό της ισοπαλίας και γνώρισε την 5η σερί ήττα στη διοργάνωση.

Κύπρος (Στ. Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Κυριακίδου, Σιακαλλή, Σάββα, Κούσικ, Παναγιώτου, Αριστοδήμου (90+2 Ευστρατίου), Παπαδοπούλου (63' Χαραλάμπους), Ματσουκάρη (63' Διονυσίου), Βιολάρη (90+2 Τσούκκα), Μιχαήλ.

Την ερχόμενη Τρίτη 16 Ιουλίου η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει στην Τυφλίδα τη Λευκορωσία στο φινάλε της προκριματικής φάσης.