Από τεσσάρα… σε τεσσάρα και έβδομη συνεχόμενη ήττα για την Εθνική μας

Η Εθνική μας ομάδα των ανδρών, ηττήθηκε με 4-0 από την αντίστοιχη της Γεωργίας στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για 1ο προκριματικό όμιλο του EURO 2024. Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, η Εθνική μας ήταν καλύτερη είχε τρείς ευκαιρίες για να ανοίξει αυτή πρώτη το σκορ όμως δεν τα κατάφερε. Στο δεύτερο μέρος, η Γεωργία άνοιξε το σκορ με το «καλημέρα» στο 46ο λεπτό με τον Κιτεϊσβίλι, με ωραίο πλάσε εκτός περιοχής. Το 2-0 διαμόρφωσε ο Κβαρατσχέλια, έφυγε μόνος απέναντι από τον Μόλ και με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Σεγκέλια, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από την άσπρη βούλα με εύστοχη εκτέλεση από τον Μικαουτάτζε.

Η Εθνική παρέμεινε χωρίς νίκη και με απολογισμό επτά συνεχόμενες ήττες.

Τελευταίος αγώνας της Εθνικής μας για τα προκριματικά είναι κόντρα στην Ισπανία στις 16 Νοεμβρίου, στο στάδιο Αλφαμέγα.

Δείτε ΕΔΩ πως εξελίχθηκε ο αγώνας

Το ματς

Πολύ καλή η παρουσία της Εθνικής μας στο πρώτο μέρος, η οποία είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχει πρώτη γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και το πρώτο 10λεπτο της άνηκε, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, στο 6ο λεπτό ο Χάμπος Κυριάκου απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος και ο Μαμαρντασβίλι έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 11ο λεπτό με τον Ζιβζιβάτζε, ο οποίος πλάσαρε από κοντά τον Μολ και ο τελευταίος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Στο 27ο λεπτό με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια με τον Κβαρατσχέλια, απέφυγε τρεις ποδοσφαιριστές το τελείωμα του όμως ήταν άστοχο. Στην αμέσως επόμενη φάση η Εθνική μας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει αυτή το σκορ, ο Χριστοφή με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Μαμαρντασβίλι να διώξει σε κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία για την Εθνική μας ήταν στο 37ο λεπτό με τον αρχηγό Χριστοφή, ο Κάστανος είδε την κίνηση του Χριστοφή του έδωσε την μπάλα και ο τελευταίος πλάσαρε τον Μαμαρντασβίλι, ο οποίος είπε ξανά όχι στον Χριστοφή διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πεσμένος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.  Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με το «καλημέρα» κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με πλάσε του Κιτεϊσβίλι στο 46ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι Γεωργιανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κβαρατσχέλια, , έφυγε μόνος απέναντι από τον Μόλ και με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε ο  Σεγκέλια, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό από την άσπρη βούλα με εύστοχη εκτέλεση από τον Μικαουτάτζε.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κβιρκβέλια, Κάσια, Αζάροφ (71΄ Νταβιτασβίλι), Λοτσοσβίλι, Κιτεϊσβίλι (85΄ Κβεκβεσβίρι), Κοτσορασβίλι, Μαμουτσασβίλι, Κβαρατσχέλια (85΄ Μεκβαμπισβίλι), Τσακβετάτζε (71΄ Σενγκέλια), Ζιβζιβάτζε (59΄ Μικαουτάτζε)

Στον πάγκο: Λόρια, Γκουγκεσασβίλι, Καλαντάτζε, Νταβιτασβίλι, Λομπιανίτζε, Γκελασβίλι,  Αλτουνασβίλι, Σεγκέλια, Βολκόβ

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Καρώ, Ν.Ιωάννου (87΄ Κορέια), Γκόγκιτς, Κούσουλος, Χριστοφή (70΄ Κακουλλής), Χ.Κυριάκου (62΄ Χαραλάμπους), Σπόλιαριτς, Ανδρέου (46΄ Αντωνίου), Κυπριανού, Κάστανος (70΄ Λοϊζου)

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Πηλέας, Ηλία, Κορρέα, Γαβριήλ

Κίτρινες:  Τσακβετάτζε / Χριστοφή, Καρώ

Διαιτητής: Robert Jones (Αγγλία)

1ος βοηθός: Ian Hussin

2ος βοηθός: Wade Smith