Μία από τα… ίδια η Εθνική

Η Εθνική Κύπρου ξεκίνησε με το αριστερό, καθώς δέχθηκε την ήττα με 3-0 από την Σκωτία στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2024.

Το πλάνο του Τιμούρ Κετσπάγια, με βάση και την εντεκάδα που άρχισε τον αγώνα, ήταν καθαρά αμυντικό. Να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε μακριά τους αντιπάλους, κάπως έτσι ήταν οι σκέψεις του. Ως ένα βαθμό, περιμέναμε αυτή την τακτική προσέγγιση από τον ομοσπονδιακό μας τεχνικό. Ήταν όμως πάρα πολλοί οι ποδοσφαιριστές με αμυντικά καθήκοντα που πήραν φανέλα βασικού. Στο σύνολο ήταν 9 ποδοσφαιριστές. Ακόμη και ο Κάστανος, που αγωνίστηκε πίσω από τον Πίττα, είναι παίκτης που αγωνίζεται κυρίως ως 8άρι.

Στο ημίχρονο η Κύπρος ήταν πίσω στο σκορ. Όσο περνούσε η ώρα στην επανάληψη δεν βλέπαμε να διαφοροποιείται το αρχικό πλάνο. Έπρεπε να βγούμε στην επίθεση, να διεκδικήσουμε κάτι από τον αγώνα όσο το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της Σκωτίας. Δεν το κάναμε, ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους και ακολούθησε και τρίτο. Ένα σενάριο που είδαμε πολλές φορές να γίνεται σε παιχνίδια της Εθνικής.

Ένα άλλο στοιχείο, που είναι αντηχητικό για την δική μας Εθνική, είναι που η ομάδα του Steve Clarke έφτασε στη νίκη με σχετική άνεση καθώς δεν χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Δεν περιμένουμε θαύματα από τον Κετσπάγια και μια Εθνική που να βγάζει φωτιές. Αυτό που περιμένουμε να δούμε, είναι ομάδα που να παλεύει σε κάθε αγώνα και να μην περιορίζεται σε αμυντικό τρόπο παιχνιδιού. Για να έρθουν επιτυχίες και αποτελέσματα θα πρέπει και στο επιθετικό κομμάτι να λειτουργούμε καλύτερα, κάτι που δεν έγινε στο Hampden Park της Γλασκώβης.