Βαριά ήττα στο Κόσοβο και τώρα μπαράζ...

Η Εθνική μας έχασε με το βαρύ 5-1 από το Κόσοβο εκτός έδρας και πήρε έτσι την τελευταία θέση στον όμιλο του Nations League. Το μοναδικό μας γκολ πέτυχε ο Ρομπέρζ στο 81', ακολουθούν αγώνες μπαράζ με το Γιβραλτάρ τον Μάρτιο του 2024 για παραμονή στην Γ' Κατηγορία του θεσμού.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία και αυτή ήταν για την εθνική μας. Ο Λοϊζου έκανε το σουτ εντός περιοχής και ανάγκασε τον αντίπαλο κήπερ να διώξει δύσκολα με το ένα χέρι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Οι Κοσοβάροι πήραν τον έλεγχο, είχαν την κατοχή και από τα άκρα προσπαθούσαν να φτιάξουν επικίνδυνες καταστάσεις για τον Παναγή και την άμυνά μας. Με κινητήριους μοχλούς τους Muslija και Muriqi οι γηπεδούχοι βρήκαν ευκαιρίες, και στο 22’ ο πρώτος κατόρθωσε να κάνει το 1-0 με σουτ εντός περιοχής. Να σημειώσουμε πως οι διεθνείς μας φώναξαν έντονα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Κατελάρη σε μονομαχία που προηγήθηκε με τον Muriqi.

Η εξέλιξη αυτή έδωσε «φτερά» στα πόδια των διεθνών του Κοσόβου, οι οποίοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κρατούσαν την μπάλα. Πήγαιναν πότε από την μια πότε από την άλλη πλευρά και ήθελαν να βρουν και ένα 2ο γκολ. Ο κυριότερος λόγος που δεν το έβρισκαν ήταν ο Παναγή, ο οποίος όμως στο 45+1’ δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο πλασέ του Rrudhani.

Έτσι έληξε το πρώτο 45λεπτο, με το Κόσοβο να έχει 10 τελικές και την Κύπρο μόλις 2. Αυτό τα έλεγε όλα για την εικόνα που επικρατούσε στον αγωνιστικό χώρο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Τιμούρ έκανε διπλή αλλαγή, άφησε στα αποδυτήρια τους Κυριάκου-Λοϊζου και έβαλε στην θέση τους τους Χαραλάμπους και Χριστοφή. Όμως πριν καλά καλά μπούμε στο παιχνίδι ήρθε και τρίτο γκολ για τον αντίπαλο, αφού ο Rashani στο 47’ προ κενής εστίας σημείωσε το 3-0.

Και οι παίκτες του Giresse δεν σταμάτησαν εκεί, αφού ο Muriqi στο 52’ ευστόχησε σε τετ α τετ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Πολύ άσχημο ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αφού κατέρρευσε μέσα σε λίγα λεπτά στο 2ο μέρος.

Πλέον τα πράγματα είχαν γίνει μη αναστρέψιμα, όσο και αν προσπαθούσαν οι διεθνείς μας, με την απογοήτευση όπως είναι λογικό να ήταν εμφανέστατη. Από την άλλη οι γηπεδούχοι έδειχναν διάθεση και για άλλα γκολ, χάνοντας σπουδαία φάση με τον Rashani στο 57’. Στο 58’ ο Muriqi αστόχησε από πλεονεκτική θέση και ένα λεπτό αργότερα ο Κετσπάγια προχώρησε σε άλλη μια διπλή κίνηση. Στον πάγκο πήγαν οι Τζιωνής-Κάστανος, μέσα οι Παπουλής-Γκόκιτς.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το 65’, έπαιξε ρόλο πως έκανε και κάποιες αλλαγές το Κόσοβο και έμπαινε στην εξίσωση και η κούραση. Άλλωστε τον στόχο τους τον είχαν πετύχει. Να σημειωθεί πως ένα σουτ του Αρτυματά στο 67’ έφυγε μακριά από την εστία των γηπεδούχων.

Ο χρόνος κυλούσε, το 4-0 παρέμενε και το σκηνικό δεν άλλαζε. Το Κόσοβο είχε χώρους, έπαιζε απελευθερωμένο από κάθε άγχος και στο 81’ ο Ρομπέρζ μείωσε με σουτ εντός περιοχής. Όμορφο τελείωμα από τον αμυντικό του Απόλλωνα που έριξε τη διαφορά στα 3 γκολ.

Αυτό κράτησε για πολύ λίγο όμως, αφού ήρθε ο Muriqi στο 84’ να σημειώσει το 5-1 με κεφαλιά εντός περιοχής. Ο ίδιος πανηγύρισε έξαλλα το 2ο προσωπικό του τέρμα. Στο 86’ είχαμε προσωρινή διακοπή, αφού ένας οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και έτρεξε προς το μέρος του σκόρερ των Κοσοβάρων.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η Κύπρος ηττήθηκε με το βαρύ 5-1 μέσα στο Κόσοβο και πλέον πάμε σε μπαράζ παραμονής με το Γιβραλτάρ τον Μάρτιο του 2024.

Κόσοβο: Ujkani, Hadergjonaj, Fazliji, Rrahmani (64'Dresevic), Rrudhani, Μ. Kryeziu, Muslija, Celina, Zeneli (84'Rashica), Rashani (64'Bytyqi), Muriqi.

Κύπρος: Παναγή, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κυριάκου (46'Χαραλάμπους), Κάστανος (59'Γκόγκιτς), Λοϊζου (46'Χριστοφή), Πιέρος (72'Κακουλλής), Τζιωνής (59'Παπουλής).

Κίτρινες: Kryeziu / Αρτυματάς