Φιλικό χαστούκι και τα κεφάλια μέσα...

Άσχημη βραδιά για την εθνική μας ομάδα στο στάδιο «Μέταλιστ» στο Χάρκοβο, όπου δέχθηκε βαριά ήττα με 4-0 από την Ουκρανία σε φιλικό παιχνίδι. Εμφανής η ανωτερότητα της ομάδας του Σεφτσένκο, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Κύπριους διεθνείς.

Η κακή μας μοίρα στην αναμέτρηση φάνηκε στο δίλεπτο 36’-37’, καθώς αρχικά δεχθήκαμε καίριο πλήγμα με την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Φιλιώτης, υποπίπτοντας μάλιστα σε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Γιαρμολένκο σημειώνοντας το 1-0.

Οι παίκτες του Κωστένογλου στη συνέχεια δεν κατάφεραν να ανακόψουν την ορμή των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 45+2’ σκόραραν εκ νέου από τα έντεκα βήματα, αυτή τη φορά με τον Σιτσένκο να σημειώνει το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουκρανοί παρέμειναν πιστοί στο επιθετικό ρεσιτάλ σκοράροντας άλλες δύο φορές, στο 59’ με τον Γιάρεμτσουκ και στο 65’ με τον Γιαρμολένκο.

Μάλιστα, εάν δεν ήταν ο Παναγή, που έκανε αρκετές δύσκολες επεμβάσεις, το σκορ μπορούσε να ήταν χειρότερο.

Έτσι εξελίχθηκε ο αγώνας:

Λήξη της συνάντησης.

82' Νέα απόκρουση του Παναγή.

72' Συρτό του Σουντάκοφ, μάζεψε ο Παναγή.

65' ΓΚΟΛ 4-0: Σουτ του Γιαρμολένκο κοντράρει σε αμυνόμενο, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα.

59' ΓΚΟΛ 3-0: Τρομερός συνδυασμός των Ουκρανών στην περιοχή μας και ο τελικός αποδέκτης Γιάρεμτσουκ με σουτ σκόραρε.

47' Νέα επέμβαση του Παναγή, σε τελική του Μάρλος.

45+2' ΓΚΟΛ 2-0: Ο Σιτσένκο εκτέλεσε το πέναλτι και σκόραρε.

45+1' Πέναλτι για την Ουκρανία για χέρι του Ιωάννου.

45' Σε πλεονεκτική θέση ο Σούμπκοφ σούταρε άουτ.

37' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Γιαρμολένκο εκτέλεσε το πέναλτι και σκόραρε για τους γηπεδούχους.

36' Πέναλτι για την Ουκρανία και αποβολή του Φιλιώτη με κόκκινη κάρτα για ανατροπή του Σούμπκοφ.

33' Σουτ του Σιτσένκο, στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

31' Ο Γιάρεμτσουκ δέχτηκε σέντρα απο αριστερά και σούταρε όμως ο Παναγή τον σταμάτησε με νέα σπουδαία απόκρουση.

24' Πλασέ του Γιάρεμτσουκ πάνω από τα δοκάρια.

20' Ντρίμπλες σε δύο αμυνόμενους και μακρινό σουτ του Παπουλή, δεν ανησύχησε τον Πιάτοφ.

17' Έγκαιρη έξοδος του Παναγή προ του Γιάρεμτσουκ. Διακοπή για να επανατοποθετηθεί ο επίδεσμος στον Κύπριο τερματοφύλακα.

9' Μεγάλη απόκρουση του Παναγή, απέναντι από τον Γιάρεμτσουκ.

3' Τραυματισμός του Παναγή στο πρόσωπο, σε σύγκρουσή του με τον Γιάρεμτσουκ. Συνεχίζει με δεμένο το κεφάλι.