Αξιοπρεπής παρουσία χωρίς αντίκρισμα

Άλλη μια αξιοπρεπή εμφάνιση από την εθνική μας ομάδα, που αυτή τη φορά δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Η Κύπρος έκανε αισθητή την παρουσία της στο "Σούσα Φέρεντς" και κοίταξε στα μάτια τους Ούγγρους, στο «σπίτι» τους αλλά γνώρισε την ήττα με 1-0 στο αποψινό φιλικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Κωστένογλου πλήρωσε τη μία και μόνο στιγμή ανασταλτικής αδράνειας στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο 36’ ο Σάφερ βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή, κανείς δεν τον ακολούθησε εγκαίρως, με αποτέλεσμα να σουτάρει ανενόχλητος και να σκοράρει.

Η Κύπρος έφτιαξε ευκαιρίες, με σημαντικότερες αυτές του Πίττα στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει του Ντίμπους. Αμυντικά, η αντιπροσωπευτική μας ομάδα διαχειρίστηκε αρκετά καλά το παιχνίδι, ενώ αξίζει να σημειωθεί και η φάση του 86’.

Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, ο σπουδαίος και πάλι Μιχαήλ έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε πέναλτι του Νίκολιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή (1-0).

86' Τεράστιος Μιχαήλ, απέκρουσε το πέναλτι του Νίκολιτς!

85' Πεναλτι υπέρ των Ούγγρων, για ανατροπή του Σαφερ από τον Φιλιώτη.

69' Ο Μιχαήλ με έγκαιρη έξοδο, μπλοκάρει μετά από επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ.

57' Εκτός περιοχής ο Αβραάμ σούταρε για να μαζέψει ο Ντίμπους.

54' Νέο σουτ από τον Πίτα, έδιωξε ο Ντίμπους.

54' Σουτ του Πίττα απέκρουσε ο Ντίμπους.

Δείτε τη φάση με το 1-0

36' ΓΚΟΛ 1-0! Γύρισμα του Βάργκα από αριστερά, αφύλαχτος στην περιοχή ο Σάφερ με σουτ σκόραρε.

34' Ο Κλάινχασλερ έπεσε μόνος στην περιοχή αλλά δεν ξεγέλασε τον Γιουγκ.

26' Πλάγια στην περιοχή ο Χόλεντερ σούταρε άουτ.

23' Η Κύπρος δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να την απειλήσουν έως τώρα.

9' Χαμένη ευκαιρία με τον Παπουλή.

Έναρξη της αναμέτρησης

Μονόλεπτος σιγή πριν από τη σέντρα, στη μνήμη του Σάντορ Πουλ, κορυφαίου Ούγγρου διαιτητή.

ΣΚΟΡΕΡ: 36' Σάφερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίγκερ / Ψάλτης, Ιωάννου

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκούλασι (46' Ντίμπους), Λανγκ (60' Όρμπαν), Σάλαϊ,  Χόλεντερ, Σάφερ, Λόβρενσιτς (61' Μπόλα), Κλάινχασλερ (46' Νέγκο), Σίγκερ (79' Νάγκι), Βάργκα, Μπότκα, Χαν (61' Νίκολιτς).

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Καρώ (78' Ανδρέου), Ιωάννου, Κ. Σωτηρίου, Χριστοφή (63' Ηλία), Αβραάμ, Παπουλής (71' Λοΐζου), Αρτυματάς (71' Γκόγκιτς), Κάστανος (63' Κυριάκου), Ψάλτης (71' Φιλιώτης), Πίττας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιουγκ (Σλοβενία)