Τα πάλεψε αλλά ήττα για την Εθνική μας

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα κόντρα στην Κροατία στην 2η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2020 για τον 8ο όμιλο.

Η Εθνική μας γνώρισε την ήττα με 1-0 πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση κυρίως αμυντικά, αφού επιθετικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις 2 προσπάθειες στον στόχο.

Από την άλλη εκτός από το γκολ που δέχθηκε η Εθνική μας ομάδας δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου η εστία του Μιχαήλ παρά με μακρινά σουτ.

Ανούσια κατοχή για τους Κροάτες

Με την Εθνική Κροατίας να μπαίνει καλύτερα και να κρατά την κατοχή της μπάλας άρχισε ο αγώνας. Οι Κροάτες ήταν πιο απειλητικοί από την Εθνική μας ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατούσε καλά αμυντικά αλλά δεν μπορούσε επιθετικά.
Κάποια σουτ των Βερσάλικο στο 17ο λεπτό , Μόντριτς στο 20 λεπτό  και Μπρόζοβιτς στο 23ο λεπτό δεν βρήκαν στόχο.

Άτυχος ο Δημητρίου
Στο 39ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα σε μια προσπάθεια του να επαναφέρει την μπάλα ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε τραυματίας με την θέση του να παίρνει ο Νεόφυτος Μιχαήλ του Ολυμπιακού.

Σύγχυση και 1-0
Πριν καλά-καλά πάρει την θέση του κάτω από τα δοκάρια της Εθνικής μας ο Νεόφυτος Μιχαήλ οι Κροάτες πήραν κεφάλι στο σκορ. Από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Πάσαλιτς ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μιχαήλ για το 1-0.