Ήττα για την Εθνική Ελπίδων στη Πορτογαλία

Στο Estádio Municipal da Bela Vista ολοκληρώθηκαν σήμερα οι υποχρεώσεις της Εθνικής Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.  Ο βαθμός δυσκολίας ήταν υψηλός στο σημερινό φινάλε, με την Πορτογάλια να επιβεβαιώνει τα προγνωστικά και να κερδίζει 2-1.

Στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόουλς με κεφαλιά ο Παναγιώτης Αρτυματάς άνοιξε το σκορ για την Κύπρο, 1-0.

Στο 45ο λεπτό ισοφαρίζει με πέναλτι η Πορτογαλία, παρά την προσπάθεια του Ανδρέα παρασκευά που απέκρουσε προσωρινά αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ, 1-1 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 68ο λεπτό η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα με τον Ντιόγκο, να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Κύπρος: Παρασκευά, Ανδρέου, Αρτυματάς (72' Άδωνη, Κατσαντώνης, Ρόουλς (46' Στ. Χαραλάμπους), Περατικός (79' Σεργίου), Παναγιώτου, Σατσιάς, Μάμας (86' Νεοφύτου), Πηλέας, Γαβριήλ (72' Παρούτης).

Σε άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Ολλανδία νίκησε με 5-0 την Λευκορωσία.