Μόνο έτσι ξέρει να νικά αυτή η εθνική!

Μετά από εννέα παιχνίδια (0-1-8) η Κύπρος γεύτηκε ξανά τη χαρά της νίκης, χάρη στο 2-1 επί του Λουξεμβούργο στο ΓΣΠ, στην προτελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου στην γ’ κατηγορία του Πρωταθλήματος Εθνών.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία επί των ημερών του Γιόχαν Βάλεμ. Ο Βέλγος εκλέκτορας «μιμήθηκε» τον προκάτοχό του ως προς αυτόν τον τομέα. Υπενθυμίζεται πως η πρώτη νίκη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος υπό τον Ραν Μπεν Σιμόν ήλθε, επίσης, στο ΓΣΠ με ανατροπή.

Στις 31 Αυγούστου 2017, για τον όγδοο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, τα τέρματα των Δημήτρη Χριστοφή, Βενσάν Λαμπάν και Πιέρου Σωτηρίου μετά την ανάπαυλα έφεραν… τούμπα το 2-0 των Βόσνιων (Σούνιτς, Βίστσα) από το πρώτο ημίχρονο.

Εκείνο το παιχνίδι ήταν η απαρχή μιας τάσης που προϊόντος του χρόνου αποδεικνύεται ολοένα και πιο ισχυρή στην εθνική ομάδα: τις νίκες με ανατροπή!

Είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος με την πρώτη ματιά, κι ενδεχομένως ακόμη πιο δύσκολο να το πιστέψει ένεκα της εικόνας και των αποτελεσμάτων της περασμένης τριετίας, όμως -εξαιρουμένων των φιλικών- οι τέσσερις από τις πιο πρόσφατες έξι νίκες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος έχουν έλθει με αυτόν τον τρόπο!

Αν βγάλουμε από την εξίσωση τις δύο νίκες (5-0 εντός, 4-0 εκτός) επί του Αγίου Μαρίνου, τότε ενδιάμεσα των επικρατήσεων επί της Βοσνίας και του Λουξεμβούργου μεσολαβούν οι νίκες επί της Σλοβενίας (2-1 εντός) και του Καζαχστάν (2-1 εκτός).

Η πρώτη ήλθε στις 9 Σεπτεμβρίου 2018 και ήταν η παρθενική στο νεοσύστατο Πρωτάθλημα Εθνών. Στο πλαίσιο του τρίτου ομίλου της τρίτης κατηγορίας η Κύπρος βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Μπέριτς, όμως το ανέτρεψε με γκολ των Σωτηρίου (69’) και αυτογκόλ του Στογιάνοβιτς (89’).

Στο Καζαχστάν, για τον ένατο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχτηκε γκολ από τον Ερλάνοφ στο 34ο λεπτό, όμως «γύρισε» το παιχνίδι χάρη στα τέρματα των Σωτηρίου (73’) και Ιωάννου (84’).