Φιλική ήττα στην Ελλάδα για την Εθνική μας

Η Εθνική μας γνώρισε τη φιλική ήττα με 2-1 από την Ελλάδα εκτός έδρας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Ο αγώνας που έγινε στη Ριζούπολη βρήκε τους γηπεδούχους να σκοράρουν πρώτοι στο 8ο λεπτό με δράστη τον Τζόλη, ενώ το 2-0 έγινε στο 17' με τον Γιακουμάκη να μπαίνει στην περιοχή του Δημητρίου και να πλασάρει εύστοχα τον Κύπριο κίπερ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε στο 58' μετά από κοντινό σουτ του Μάριου Ηλία, ενώ η Ελλάδα είχε δοκάρι με τον Κουρμπέλη στο 66'.

Ο Βάλεμ έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα, δοκίμασε πράγματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και θα έχει πολλά να πει στους διεθνείς μας τα επόμενα 24ωρα.

Η ενημέρωση από την ΚΟΠ:

''Την φιλική ήττα με 2-1 από την Ελλάδα γνώρισε σήμερα η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών λίγες μέρες πριν από τις επίσημες υποχρεώσεις της.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο "Γεώργιος Καμάρας"  (Ριζούπολη) στην Αθήνα και αποτέλεσε χρήσιμο τέστ και για τις δύο ομάδες.

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Τζόλη και στο 17ο λεπτό ο Γιακουμάκης πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Καλύτερη η παρουσία από τους διεθνείς μας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου εμφανίστηκαν πιο διεκδικητικοί και δραστήριοι στις επιθετικές μας πρωτοβουλίες.

Στο 58ο λεπτό η Κύπρος μείωσε σε 2-1 με τον Μάριο Ηλία. Πρώτο γκολ για τον Μάριο στην 3η του συμμετοχή με την Εθνική μας.

Κύπρος: Δημητρίου, Χ. Κυριάκου, Κατελάρης (46' Καρώ), Χρ. Σιέλης (75' Παπαφώτης), Ν. Ιωάννου (60' Θ. Ιωάννου), Μ. Αντωνίου, Χ. Κυριάκου (60' Κούσουλος), Γκόγκιτς (46' Κάστανος), Κ. Αρτυματάς, Πίττας, Μ. Ηλία (87' Τζιωνής)

Αναπληρωματικοί: Κυριακίδης, Μιχαήλ, Χριστοφή, Μακρής, Λοϊζου, Κακουλλής.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γερμανός Harm Osmers.

Η αποστολή της Εθνικής μας θα επιστρέψει στην Κύπρο απόψε και από την Πέμπτη, θα μπεί σε ρυθμούς προετοιμασίας για τον αγώνα του Σαββάτου με το Λουξεμβούργο για την 5η αγωνιστική του Nations League.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Στάδιο ΓΣΠ και θα αρχίσει στις 19:00''.