Ηττήθηκε και προβλημάτισε πριν το Λουξεμβούργο

Προβλημάτισε στο φιλικό με την Τσεχία η Εθνική Κύπρου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, τρεις ημέρες πριν το παιχνίδι με το Λουξεμβούργο εκτός έδρας, ηττήθηκε με 2-1 στο «ΑΕΚ Αρένα» και έστειλε μήνυμα ανετοιμότητας. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού οι Τσέχοι έχασαν πολλές και καλές ευκαιρίες για περαιτέρω τέρματα. Ο Λοΐζου ισοφάρισε προσωρινά το γκολ του Χόλες, ενώ ο Νταρίντα με πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Προηγουμένως οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Πρόβοντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μόνο μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο στο α’ ημίχρονο. Οι Τσέχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, δημιούργησαν και σκόραραν δυο φορές, στο 13’ με κοντινή κεφαλιά του Χόλες και στο 43’ με πέναλτι του Νταρίντα, ενώ μπορούσαν να σκοράρουν και άλλη μια φορά τουλάχιστον. Η Εθνική μας, η οποία είχε σοβαρό πρόβλημα σε κάθε στημένη μπαλιά του αντιπάλου, ισοφάρισε προσωρινά με τον Λοΐζου στο 32’. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην άμυνα των Τσέχων και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό. Ο προπονητής μας άλλαξε και τους τρεις ποδοσφαιριστές στη μεσαία γραμμή προκειμένου να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα, όμως, ούτε αυτό βοήθησε. Οι Τσέχοι έκαναν ότι ήθελαν σε χαλαρό τέμπο, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, σε αντίθεση με την Κύπρο που είχε παθητικό ρόλο και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο τον αντίπαλο τερματοφύλακα.