Η ανάλυση του Κυπριανίδη για τις επίμαχες φάσεις της πρεμιέρας στη Β' φάση!

Ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, μιλώντας στον Super Sport FM 104,0 και την εκπομπή «Δώδεκα στα Σπορ» σχολίασε τις αμφισβητούμενες φάσεις των αναμετρήσεων της 1ης αγωνιστικής της β’ φάσης πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

22′ Δυνατό φάουλ του Ντε Ιριόντο με τις τάπες. Ήταν κίτρινη προς κόκκινη.

34′ Πέναλτι για χέρι ζητά ο Εθνικός. Δεν υπήρχε κάτι, στο στήθος η μπάλα.

73′ Πέναλτι ζητά η Καρμιώτισσα για χέρι του Λομοτέι. Δεν υπήρχε κάτι, στο πλευρό χτύπησε.

ΑΕΛ-ΑΕΖ

76′ Δεύτερη κίτρινη στον Ελευθερίου για φάουλ με τις τάπες. Σωστά αποβλήθηκε

90+2′ Πέσιμο του Μόρσεϊ στην αντίπαλη περιοχή. Δεν φαίνεται κάτι.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΟΘΕΛΛΟΣ

40′ Πέναλτι για τον Οθέλλο σε ανατροπή του Σανκαρέ από τον Ντάτκοβιτς. Το VAR έκανε έλεγχο και επιβεβαίωσε ότι ήταν μέσα στην περιοχή. Και η γραμμή είναι μέρος της περιοχής. Αν ήταν εκτός περιοχής θα δινόταν κόκκινη.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ-ΑΠΟΕΛ

8′ Ο Ζέφτε μαρκάρει τον Τεχέρα. Υπάρχει επαφή κάτω στα πόδια. Θεωρήθηκε ότι εύκολα έπεσε ο παίκτης της Ανόρθωσης από τον διαιτητή και το VAR. Και εγώ πιστεύω πως αν δινόταν θα ήταν ένα εύκολο πέναλτι.

40′ Ο Μαρμούκ τραβά από τη φανέλα τον Δώνη μέσα στην περιοχή και ο Ελλαδίτης αντιδρά με κακή χρήση του χεριού και τον χτυπά στο πρόσωπο. Για εμένα ο διαιτητής έκανε δύο λάθη. Εγώ θα έδινα φάουλ υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

68′ Πτώση του Μαρκίνιος, φαίνεται πως δεν τον βρίσκει ο αντίπαλος. Σωστά δεν δόθηκε παράβαση.

90+4′ Ο Τομανέ δέχεται πίεση από πίσω, με τα χέρια από τον Μαρμούκ. Πριν όμως τα χέρια τα αφήνει και πέφτει ο παίκτης. Σωστά δεν δόθηκε πέναλτι.

ΑΡΗΣ-ΟΜΟΝΟΙΑ

25′ Ακυρώνεται γκολ του Άρη μέσω του VAR για οφσαίντ επηρεασμού της φάσης από τον Γκομίς. Σωστή απόφαση.

28′ Πέναλτι για χέρι ζητά η Ομόνοια. Από κοντινή απόσταση ο Κακουλλής έκανε κεφάλι, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γιαγκό που άνοιξε το χέρι του. Σωστά τιμωρήθηκε και δόθηκε παράβαση.

35′ Σκοράρει η Ομόνοια και γίνεται έλεγχος από το VAR για οφσάιντ. Δεν υπήρχε κάτι, σωστά μέτρησε.

66′ Ακυρώνεται γκολ του Άρη για οφσάιντ. Σωστά.

ΠΑΦΟΣ-ΑΕΚ

44′ Σκοράρει η ΑΕΚ και γίνεται έλεγχος για οφσαίντ. Σωστά μέτρησε το γκολ.

59′ Σπρώξιμο του Γκαρθία στον Ζάιρο που ζητά πέναλτι. Υπάρχει ένα σπρώξιμο, όμως είναι εκτός μεγάλης περιοχής και πιστεύω αυτό έλεγξε το VAR.

90+2′ Δεύτερη κίτρινη στον Μελούσο για σταμάτημα υποσχόμενης επιθετικής προσπάθειας. Σωστή απόφαση.

90+4′ Πέναλτι ζητά η Πάφος σε μαρκάρισμα του Γκαρθία στον Ζάζα. Ο επιθετικός της Πάφου έκανε ντρίπλα, ο αμυντικός ήταν εκεί. Δεν θα έφευγε για να περάσει. Αν έκανε κίνηση ο αμυντικός της ΑΕΚ, ναι να δώσεις πέναλτι. Σωστή απόφαση να συνεχιστεί.

90+5′ Ακυρώνεται γκολ της Πάφου διότι ο σκόρερ ήταν καλυμμένος μόνο από έναν αμυντικό, ήταν σε έξοδο ο τερματοφύλακας. Σωστή απόφαση.

90+9′ Πέναλτι για χέρι ζητά η Πάφος. Η μπάλα χτυπά και περνά μέσα από τα πόδια του Τόμοβιτς και πίσω χτυπά στο χέρι. Σωστά δεν δόθηκε παράβαση.