Βρήκε διπλό λάθος στο γκολ του Άρη! (Ανάλυση επίμαχων φάσεων)

Ο πρώην διεθνής διαιτητής και αναλυτής των επίμαχων φάσεων, Γιαννάκης Κυπριανίδης, μίλησε στον Super Sport FM 104,0 για τις φάσεις του αγώνα ανάμεσα σε Ομόνοια και Άρη.

Αναλυτικά:

«Στο 5ο λεπτό η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι. Φαίνεται πως το χέρι είναι στο σώμα και η μπάλα να χτυπάει στο σώμα. Δεν δίνονται αυτές οι παραβάσεις γι αυτό δεν επενέβη το VAR.

Στο 14ο λεπτό, προς έκπληξη όλων μας και ενώ ο Κακουλλής πάει σε διεκδίκηση μπάλας, σκοντάφτει ο παίκτης του Άρη, πέφτει κάτω και ο διαιτητής δίνει φάουλ. Μετά προσπαθεί ο διαιτητής για ένα λεπτό να πείσει τον Κακουλλή ότι έκανε φάουλ. Πρωτάκουστο πράγμα για έναν διεθνή διαιτητή. Δεν υπήρχε φάουλ στην φάση.

Στο 25ο λεπτό, διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή του Άρη ο Κακουλλή με τον Σανέ. Έπεσε πιο δυνατά ο Σανέ, έπαιξε την μπάλα και μετά τα πόδια του Κακουλλή. Για μένα δεν ήταν ούτε η μία, ούτε η άλλη παράβαση, αλλά από την στιγμή που έδωσε το φάουλ λίγο νωρίτερα, είναι ανομοιομορφία σφυριγμάτων.

Στο 73ο λεπτό, μαρκάρισμα του Στρούσκι στον Σεμέδο. Μετά από 2-3 μπαλιές, επιτυγχάνεται το δεύτερο γκολ του Άρη. Το φάουλ γίνεται στο κέντρο του γηπέδου, κοντά στην πλάγια γραμμή. Οι κάμερες μας δείχνουν ότι ο Στρούσκι βάζει το πόδι του, παίζει την μπάλα με το αριστερό, όμως το δεξί του πόδι ρίχνει τον παίκτη. Ο διαιτητή ήταν πίσω από τους παίκτες και δεν μπορούσε να δει τα πόδια του. Το VAR έπρεπε να καλέσει τον διαιτητή, ειδικά από την στιγμή που μπήκε γκολ. Διπλό το λάθος.

Ο Κούσουλος φλέρταρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όπως και ο Γιαγκό του Άρη. Έδειξε επιείκεια ο διαιτητής σε αυτή τη φάση».