Η ανάλυση των φάσεων της 10ης αγωνιστικής από τον Κυπριανίδη

Ο σχολιαστής των επίμαχων φάσεων, πρώην διεθνής διαιτητής, Γιαννάκης Κυπριανίδης, σε ραδιοφωνικές του δηλώσεις ανέλυσε τις φάσεις της 10ης αγωνιστικής.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

15’ Ισοφάρισε η Νέα Σαλαμίνα, έγινε έλεγχος

18’ Ο Τολεμές έπεσε λίγο πριν την είσοδο του στην περιοχή. Μας έδειξαν ένα μακρινό πλάνο και δεν γνωρίζουμε κατά πόσο. Το έλεγξε το VAR αλλά έδωσαν συνέχεια.

37’ Παράλληλη σέντρα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι όμως τον κάλεσε το VAR για χέρι του Άδωνη. Τα χέρια του παίκτη ήταν σχεδόν στο σώμα του, δεν ήταν τόσο εξόφθαλμο το λάθος του διαιτητή που να τον καλέσει το VAR. Θεωρώ ότι έκαναν λάθος και το VAR και ακολούθως ο διαιτητής. Αν δούμε μόνο τα χέρια του παίκτη της Νέας Σαλαμίνας θα δούμε πόσο κοντά στο σώμα του ήταν.

90’ Πέσιμο του Ντορεγκαράι στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας από μαρκάρισμα του Αντωνίου. Μας προβλήθηκε ένα μακρινό πλάνο και τίποτε άλλο. Δεν μας έγινε καμία προβολή επαναληπτικό παρά μόνο μετά από τρία λεπτά πάλι από ένα μακρινό. Εδώ δεν ξέρουμε εάν ελέγχθηκε η φάση από το VAR.

ΑΠΟΕΛ – ΕΝΠ

3’ Γκολ πετυχαίνει ο ΑΠΟΕΛ, έγινε έλεγχος για οφσάιντ και σωστά μέτρησε το γκολ.

16’ Ο Μάγκλιτσα δέχεται ένα υπερβολικό σπρώξιμο εντός περιοχής και είδα παράβαση και πέναλτι.

26’ Ο Βουτσέκοβιτς κράτησε παίκτη του ΑΠΟΕΛ και ο διαιτητής έδωσε φάουλ δίχως κάρτα.

31’ Κίτρινη στον Τσεπάκ για κράτημα σε αντίπαλο. Αυτός είναι ο ορισμός της κάρτας, γιατί υπήρξαν διαμαρτυρίες και για τη φάση που προανέφερα.

44’ Καθαρή κόκκινη κάρτα στον Έμαν.

ΑΕΛ – ΠΑΦΟΣ

24’ Σε σέντρα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Καραμπάτζε πάει για κεφάλι, κάνει κακή χρήση του αγκώνα και σωστά δίνεται πέναλτι.

45’+2 Στο γκολ της Πάφου σωστά ο βοηθός άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, μπήκε το γκολ και μετά ελέγχθηκε. Ήταν καλυμμένος ο παίκτης και σωστά μέτρησε το γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ

22’ Πέναλτι δίνει ο διαιτητής υπέρ του Ολυμπιακού. Φάνηκε ότι η παράβαση ήταν εκτός και μετά από ενημέρωση από το VAR άλλαξε σωστά την απόφασή του.

35’ Παίκτες του Ολυμπιακού μέσα στην περιοχή της Δόξας πήδηξαν για κεφάλι, αποκρούστηκε η μπάλα συνεχίστηκε το ματς και το VAR κάλεσε τον διαιτητή για χέρι. Ο Στυλιανού δεν είχε πρόθεση να κάνει χέρι. Η μπάλα πήγε και βρήκε το χέρι του που ήταν σε κανονική θέση. Και εδώ ήταν λάθος η απόφαση για πέναλτι.

81’ Μπαλιά παράλληλη προς το τέρμα, η μπάλα σκάει μπροστά σε Μουχτάρη και Τραϊτσέφσκι και να αναπηδά και να χτυπά στο χέρι του παίκτη της Δόξας. Το έδωσε ο διαιτητής και το επικύρωσε το VAR. Πραγματικά δεν ξέρω πως να το πω. Λανθασμένη απόφαση. Έπρεπε να δει τη φάση αν ήταν πέναλτι και μετά να δει αν ήταν οφσάιντ. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία.