Πάφος FC – Νέα Σαλαμίνα 4-0: Την σμπαράλιασε, έγραψε ιστορία και έπιασε κορυφή!

Η Πάφος FC με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 4-0 (Ντράγκομιρ 8’, Ζάιρο 36’, Πέπε 41’, Άντερσον 63’) στο πλαίσιο της αγωνιστικής που αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της Παφιακής ομάδας και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Παράλληλα το σύνολο του Καρσέδο έγραψε και πάλι ιστορία, καθώς για πρώτη φορά πέτυχε το τρία στα τρία στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Η Πάφος FC μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα με διάθεση να δείξει ποιος είναι το «αφεντικό» και δεν άργησε να το πράξει, με τον Ντράγκομιρ να φεύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας, να ξεπερνάει και τον Άντος και μόλις στο 8ο λεπτό να ανοίγει το σκορ.

Το γρήγορο τέρμα όπως ήταν λογικό έδιωξε το άγχος από τους παίκτες της Παφιακής ομάδας, η οποία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και συνέχισε να πιέζει και για ένα δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 36ο λεπτό και πάλι με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας και τον Ζάιρο να σκοράρει για το 2-0.

Ο Πέπε έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Ντράγκομιρ πέτυχε το πιο όμορφο τέρμα από τα τρία, με το βολέ του στο 41ο λεπτό από το ύψος της μεγάλης περιοχής να «αναπαύεται» στην εστία του Άντος που παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 3-0, ένα σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν λογικό, με την Πάφο και πάλι να ελέγχει τον ρυθμό σε μεγάλο βαθμό αλλά να μην βάζει την ίδια πίεση όπως και στο πρώτο. Η Νέα Σαλαμίνα από την πλευρά της κράτησε λίγο περισσότερο μπάλα και προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Αντιθέτως ήταν η Παφιακή ομάδα αυτή που πέτυχε και τέταρτο τέρμα, με τον Ζάζα να βγάζει μπαλιά μέσα στην περιοχή στον Άντερσον και τον Βραζιλιάνο επιθετικό με κεφαλιά να κάνει το 4-0, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Λουκασεν, Ποντέλο, Μπρούνο (Κορέια 46’), Ντράγκομιρ (Νατέλ 67’), Ναμ, Πέπε (Σούνιτς 67’), Τάνκοβιτς (Νταλίνια 82’), Ζάζα, Ζάιρο (Άντερσον 46’)

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Άντος, Μιχαήλ (Τόμοβιτς 46’), Λέουκο (Ντουρμισάι 30’) Αζεβέδο, Φερνάντεθ, Γκεμπελέ, Βέλλιος, Μπεχαράνο, Παπαγεωργίου (Κουμπαρή 67’), Φράγκος (Μπαχάσα 46’), Λέζιακς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναμ / Φράγκος 5’