ΕΝΠ - ΑΠΟΕΛ 0-4: Πέρασε φουριόζος (και) από το Παραλίμνι!

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε εκτός έδρας με 4-0 την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου», στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο 2ο ημίχρονο του προηγούμενου εκτός έδρας αγώνα με την Καρμιώτισσα, κάνοντας την πιο «γεμάτη» τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής. Άλλο ένα σημαντικό τρίποντο για την αυτοπεποίθηση της ομάδας, ενόψει του δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί.

Από την άλλη, οι «βυσσινί» δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου την εστία του Μπέλετς, με αποτέλεσμα να μην διεκδικήσουν το οποιοδήποτε κέρδος από τον αγώνα, τον οποίο ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες μετά και τη 2η κίτρινη στον Χαραλάμπους περίπου δέκα λεπτά πριν το 90’.

Το ματς:

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε επιθετικά στον αγώνα δίχνοντας εξ αρχής τις προθέσεις του. Είχε τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν τόσο στο κράτημα, όσο και στην κυκλοφορία της μπάλας.

Οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις, χωρίς όμως τη μεγάλη, ξεκάθαρη ή κλασική φάση.

Στο 29’ ωστόσο κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Τσεμπάκ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι πλευρά της αντίπαλης περιοχής, εκεί όπου ερχόταν ο Κιντιγιά ο οποίος με ένα συρτό σουτ την έστειλε στην απέναντι γωνία του Αντεμπαγιό, για το 1-0.

Στο 40’ ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το 2-0 με τη στριφτή κεφαλιά του Ελ Αραμπί να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Τελικά το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενουμένους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά με τον Τσεμπάκ να μπαίνει πλάγια στην περιοχή και να στέλνει σκοράρει για το 2-0.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, η Ένωση αν και έδειξε περισσότερη διάθεση καταγράφοντας και τις πρώτες της τελικές στον αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε και τρίτο γκολ, ξανά με σκόρερ τον Ισάμ Τσεμπάκ ο οποίος με κεφαλιά στο 56’ έκανε το 3-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 67’ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σαρφό να μην μπορεί να σκοράρει σε κενή εστία, ενώ στο 72’ ο Ελ Αραμπί είχε ξεκάθαρη ευκαιρία με τον Αντεμπάγιο να λέει «όχι» στο τετ-α-τετ με τον Μαροκινό.

Η πρώτη τελική στον στόχο για την Ένωση σημειώθηκε στο 77' με κεφαλιά του Μπάρι, ο οποίος ωστόσο δεν ανησύχησε τον Μπέλετς.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Δώνης στις καθυστερήσεις του αγώνα με ένα δυνατό πλασέ.

ΣΚΟΡΕΡ: Κιντιγιά 29’, Τσεμπάκ 45’, 56’, Δώνης 90+1'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόντλιεμπ, Σαμπού, Χαραλάμπους, Ντα Σίλβα / Κοσταντίνοφ, Τσεμπάκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χαραλάμπους (δεύτερη κίτρινη)

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ, Κορίνους (Χριστοφή 76’), Ιωάννου (Μπάρι 76’), Σαμπού, Μεντί, Νόρτεϊ (Ντα Σίλβα 46’), Κοσμά (Κοτσώνης 53’), Ανδρέου, Γκόντλιεμπ (Μαυρουδής 65’), Χαραλάμπους.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Στυλιανίδης, Χριστοφή, Μπάρι, Μαυρουδής, Κοτσώνης, Φλίτερ, Σολωμού, Γεωργίου, Μαρτίνιο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Τεχέρα (Κόρμπου 62’), Ελ Αραμπί (Ντράζιτς 73’), Μαρκίνιος (Δώνης 62’), Κιντιγιά, Τσεμπάκ (Σατσιάς 73’), Λαΐφης (Ντβάλι 62’), Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο: Περέιρα, Σιπριάνο, Ντβάλι, Μερ, Δώνης, Αμπάνια, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Πολυκάρπου, Άπια.

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου»