Ομόνοια Αραδίππου - Άρης 0-3: Ακάθεκτος και απόλυτος με 3/3

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Ομόνοιας Αραδίππου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 3η αγωνιστική.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 28’, χάρη στα τέρματα των Μοντνόρ, Κβιλιτάια και Σάβο, συνέχισε την ακάθεκτη πορεία της κάνοντας το απόλυτο του 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα.

Χωρίς κέρδος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμειναν τα «περιστέρια», που αν αξιοποιούσαν τις καλές προϋποθέσεις που δημιούργησαν θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα.

Το ματς:

Απολαυστικό θέαμα επιφύλασσε το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς, μόλις στο 2ο λεπτό στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Μοντνόρ να παίρνει την ασίστ από τον Κβιλιτάια, να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και με ένα φοβερό πλασέ να γράφει το 0-1.

Στο 15’ ο Μπέγκτσον με ωραία κίνηση βρήκε τον κενό χώρο μέσα στην περιοχή ωστόσο ο Λόρια έπεσε σωστά. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Ποντικό να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Βανά βγήκε νικητής.

Στο 28’ το VAR κάλεσε τον Θεουλή στο on field review για επανεξέταση φάσης και ενδεχόμενο κόκκινης κάρτας στον Ουρόσεβιτς για στέρηση ευκαιρίας επίτευξης γκολ σε φάση με τον Μπόργκε, όπως και έγινε, με τον Άρη να μένει με δέκα παίκτες.

Στη συνέχεια ο αγώνας συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, με τον Άρη από τη μια να προσπαθεί να ελέγξει περισσότερο το ρυθμό, και την Ομόνοια Αραδίππου από την άλλη να στέκεται καλά, έχοντας κάποιες τελικές αλλά χωρίς τη μεγάλη κλασική ευκαιρία.

Στο 45’ ο Κβιλιτάια έχασε καλή ευκαιρία να κάνει το 0-2 καθώς από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα ξυστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Μάρτινς κατέγραψε τη καλύτερή της ευκαιρία στον αγώνα, με τον Πάτρικ να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι από το ύψος του πέναλτι.

Χωρίς κάτι αξιόλογο ξεκίνησε το β’ μέρος με την Ομόνοια Αρ. να κυκλοφορεί τη μπάλα χωρίς ωστόσο να γίνεται επικίνδυνη. Στο 54’ προσπάθησε να απειλήσει ο Χαβέλκα ο οποίος με ωραία κίνηση ελευθερώθηκε μεσα στην περιοχή και σούταρε, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 64’ το VAR κάλεσε και πάλι τον Θεουλή για εξέταση φάσης και πιθανότητα πέναλτι υπέρ του Άρη, όπως και έγινε, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κβιλιτάια από τον Σάνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Γεωργιανός ευστοχώντας από την άσπρη βούλα και διαμορφώνοντας το 0-2 στο 65’.

Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά τον Βανά.

Στο 83’ ο Σαβό με ένα εύστοχο πλασέ «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα της Λεμεσού, κάνοντας το 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: - Μοντνόρ (2’), Κβιλιτάια (65’), Σάβο (83’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαβελκα, Σάνα / Σανέ, Καζού

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ουρόσεβιτς (28’)

Ομόνοια Αρ.: Λόρια, Ποντικός (70’ Αβραάμ), Χαβέλκα (81’ Τεϊσέιρα), Τζούνιορ, Ζερόμ, Σιήκκης (81’ Αναστασίου), Λίμα, Μπάντζι, Κορέια, Θεοχάρους (60’ Χριστοδούλου), Γκόμες.

Άρης: Βανά, Καζού, Μπέγκτσον (46’ Μάτισικ), Κβιλιτάια (70’ Σαβό), Γκομίς (58’ Νίκολιτς), Γκόλντσον, Σανέ (35’ Μποακί), Στρούσκι, Σαρφό (35’ Γιαγκό) , Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας