Δόξα-Νέα Σαλαμίνα 1-0: Κέρδισε και έχει μαθηματικές ελπίδες!

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Β' ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς, έφτασε τους 28 βαθμούς, όμως είναι στο -7 από την Καρμιώτισσα η οποία έχει αγώνα λιγότερο. Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι που δεν έχουν κανένα στόχο, έμειναν στους 44 βαθμούς.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ καλά και μέχρι το 15ο λεπτό οι δύο ομάδες έδωσαν πολύ καλό ρυθμό και έφτιαξαν ευκαιρίες. Καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα, η κοντινή κεφαλιά του Γιάνγκα, με την μπάλα να περνά εκτός.

Από το 15' μέχρι το 30' κόπασε κάπως ο ρυθμός. Από το μισάωρο και μετά Δόξα και Σαλαμίνα είχαν ξανά καλή απόδοση και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφτιαξαν φάσεις, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Καλύτερη φάση στο δεύτερο καλό διάστημα, το δοκάρι του Αλσέους από κοντά στο 31ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε όπως και το πρώτο με καλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Μέχρι το 68ο λεπτό όταν η Δόξα άνοιξε το σκορ. Ο Πούριτς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, σε ένα ανοικτό αγώνα, χωρίς όμως να έρθει άλλο γκολ. Έτσι η Δόξα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.

1' Σουτ από τον Παπαγεωργίου από κοντά, αποκρούει ο Αντωνίου.

6' Σουτ από τον Φερνάντες, έξω η μπάλα.

8' Ακόμα ένα σουτ από τον Φερνάντες, πέφτει και μαζεύει εύκολα ο Αντωνίου.

11' Σουτ από τον Ναμπί, αποκρούει ο Κίσσας

12' Νέο σουτ, αυτή την φορά από τον Σαντίκ, έξω η μπάλα.

13' Κεφαλιά του Σαντίκ από κοντά, έξω η μπάλα.

14' Ο Γιάνγκα από κοντά έκανε την κεφαλιά, έστειλε όμως την μπάλα έξω. Η πιο μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής.

- Μισή ώρα παιχνιδιού, το 0-0 παραμένει. Έπεσε ο ρυθμός, σε σχέση με τα πρώτα 15 λεπτά.

31' Πλασέ του Αλσέους από κοντά, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι της εστίας του Κίσσα.

32' Κεφαλιά του Μιγκελίτο από πολύ κοντά, αποκρούει ο Αντωνίου.

37' Άστοχο σουτ από τον Τάντι.

40' Πλασέ του Ναμπί εντός περιοχής, πέφτει και αποκρούει ο Κίσσας.

43' Ο Φερνάντες κάνει το σουτ από κοντά, στέλνει όμως την μπάλα έξω.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

53' Ο Τρούγιτς έκανε το πλασέ από κοντά, έστειλε όμως την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Μεγάλη φάση για την Δόξα.

58' Άστοχο σουτ από τον Ντουρμισάι.

61' Ο Νάρσινγκ κάνει το σουτ, όμως η μπάλα πάει έξω.

63' Κεφαλιά από τον Ντουρμισάι, δύσκολη απόκρουση από τον Αντωνίου. Ακολούθησε άλλη μια κεφαλιά από τον Μπεχαράνο με την μπάλα να περνά έξω.

68' ΓΚΟΛ 1-0 η Δόξα. Ο Πούριτς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα της ομάδας του.

73' Σουτ από τον Ασάντε, αποκρούει ο Κίσσας.

87' Δυνατό σουτ από τον Κουσμάνοβιτς, αποκρούει ο Αντωνίου και κρατά το 1-0.

89' Κεφαλιά από τον Λέουκο, η μπάλα στον Αντωνίου.