Ανόρθωση - Ομόνοια 0-2: Σπουδαίο διπλό που την... κρατάει στο κόλπο!

Με καρφωτή κεφαλιά του Αλιούμ στο 60ο λεπτό και υποδειγματικό πλασέ στο 87ο λεπτό του Σεμέδο, η Ομόνοια κατάφερε να «αποδράσει» από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» επικρατώντας με 2-0 της Ανόρθωσης, μένοντας έτσι στο παιχνίδι για διεκδίκηση του τίτλου.

Εικόνα αγώνα:

Με μπόλικη ενέργεια και πολύ καλή διάθεση μπήκαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με την Ανόρθωση μάλιστα να χάνει πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Γκερέρο με ψηλοκρεμαστό πλασέ να κερδίζει τον Ουζόχο και τον Παναγιώτου να σώζει στην γραμμή.

Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε σε ολόκληρο το α’ ημίχρονο με τον Χαμάς να αναγκάζει τον Αρμπολέδα στο 5’ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ενώ στο 20ο λεπτό ο Κολομβιανός τερματοφύλακας έσωσε σωτήρια το τετ-α-τετ που είχε με τον Αλιούμ.

Στην πορεία είχαν και οι δύο ομάδες μερικές καλές στιγμές, όχι όμως τόσο επικίνδυνες όσες θα έπρεπε για να φέρουν κάποιο τέρμα.

Όλα αυτά μέχρι το 45+1’ που η Ομόνοια έφτασε πάρα πολύ κοντά στο να σκοράρει, όταν ο Αλιόυμ με τακουνάκι έπειτα από γύρισμα έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον Μαρμούκ με το κορμί του να σώζει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Αυτή ήταν η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους και η τελευταία, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα σε σχέση με το πως ήταν στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και από τις δύο ομάδες.

Το γκολ ήρθε μάλιστα στην πρώτη καλή στιγμή στο β’ ημίχρονο, με τον Χαμάς να επιχειρεί μια μπαλιά από τα αριστερά βρίσκοντας τον Αλιούμ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Αρμπολέδα για το 1-0.

Λίγο έλειψε μάλιστα να κάνει το 2-0 και στην δεύτερη καλή της στιγμή στο 76ο λεπτό, με τον Σεμέδο να βλέπει το σουτ του μέσα από την περιοχή να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας.

Πολύ καλή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κίκο είχε η Ανόρθωση, ο οποίος δοκίμασε να νικήσει τον Ουζόχο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με τον Νιγηριανό να σώζει με τα ακροδάχτυλα του.

Ο Σεμέδο στο 87ο λεπτό έδωσε την τελειωτική βολή, όταν ντρίμπλαρε αρχικά τον Μαρμούκ και στην συνέχεια με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.