Εθνικός - ΑΕΖ 6-2: Την έσπρωξε και μαθηματικά προς τον υποβιβασμό

Με τη νίκη του Εθνικού επί της ΑΕΖ με 6-2 στο Δασάκι, έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Άλλος ένας αδιάφορος βαθμολογικά αγώνας για τους Αχνιώτες, ενώ όσον αφορά στην ΑΕΖ, το σημερινό δικό της αποτέλεσμα όσο και της Καρμιώτισσας (2-1 τη Δόξα) την στέλνει και μαθηματικά στην β’ κατηγορία, καθώς απομένουν μόλις πέντε παιχνίδια με τη διαφορά να μην μπορεί να καλυφτεί, ακόμα κι αν κάνει το 5Χ3.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα, έχοντας μια πρώτη πολύ καλή στιγμή με ένα δοκάρι στο 4ο λεπτό από κεφαλιά του Ιωαννίδη. Στη συνέχεια ο Εθνικός εξακολουθούσε να είναι πιο επιθετικός, ωστόσο σε μια φάση στο 14’ κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ με τον Σιφνέο.

Μετά το τέρμα των φιλοξενούμενων ο Εθνικός ξαναπήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 28’ μετά από ψύχραιμο τελείωμα του Ντράζιτς απέναντι στον Μπέκερ.

Η ομάδα του Σατσιά έφτασε στην ολική ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με την ομάδα της Άχνας να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός μπήκε ξανά καλύτερα, έχοντας μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μάριο Ηλία να πιάνει κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα ωστόσο έσωσε πάνω στη γραμμή ο Ντιγκινί.

Στη συνέχεια, όπως και στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Στο 61’ είχαν τριπλή χαμένη ευκαιρία με τον Μπέκερ να σώζει δύο φορές και την Τρίτη να έχει σύμμαχό του το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο κίπερ της ΑΕΖ επενέβη για άλλη μια φορά σωτήρια, αποκρούοντας το σουτ του Μάριου Ηλία.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι μπλε ανανέωναν με μεγάλη ευκολία τις επιθέσεις τους ενώ αντίθετα η ΑΕΖ έφτανε με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή.

To τρίτο γκολ για τον Εθνικό ήρθε τελικά στο 78’. Ο Καμπρέρα πάτησε και γύρισε στην περιοχή για τον Μάριο Ηλία ο οποίος σημείωσε δεύτερο προσωπικό γκολ στον αγώνα και διαμόρφωσε το 3-1. Το 4-1 για τον Εθνικό διαμόρφωσε ο Καμπρέρα στο 86’, για την ΑΕΖ μείωσε ο Ντιγκινί στο 90+5', το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Ριστέφσκι δύο λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Καμπρέρα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με κεφαλιά.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντράζιτς (28’), Μ. Ηλία (45+2’ π., 78’), Καμπρέρα (87, 90+9'), Ριστέφσκι (90+7') – Σιφνέος (14’), Ντιγκινί (90+5')

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Ιριόντο 38’ - Ματόνγκο 31’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Εθνικός: Παναγή, Νικολάου (Ριστέφσκι 70’), Περατικός, Αρτυματάς, Μπίκερ, Ιωάννου, Λίπσκι, Ντε Ιριόντο (Σπιρόφσκι 46’), Ντράζιτς (Μεσκίντα 70’), Μ. Ηλία, Ιωαννίδης (Καμπρέρα 73’).

AEΖ : Μπέκερ, Ελευθερίου, Χρίστου, Αντωνίου (Ντιομάντ 68’), Χριστοφή, Ρόχα, Ματόγκο, Ιωσηφίδης (Χ. Αντωνίου 68’), Σλόγκαρ (Ρουίζ 89'), Σιφνέος (Χαραλάμπους 81’), Ντιγκινί

Στάδιο: Εθνικού Άχνας

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος

4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος