ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση 0-2: Τον τέζαρε μέσα στο ΓΣΠ η... αδιάφορη!

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά με κίνητρο την ιστορία της, η Ανόρθωση πήρε σπουδαίο διπλό στο ΓΣΠ, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 2-0, με τέρματα των Φερέιρα και Παρούτη, βάζοντας έτσι «φωτιά» για τα καλά στο πρωτάθλημα.

Κατώτεροι των περιστάσεων οι «γαλαζοκίτρινοι», ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο του παιχνιδιού.

Εικόνα αγώνα:

Αν και θα περίμενε κανείς πως ο ΑΠΟΕΛ θα έμπαινε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο γήπεδο, κάτι τέτοιο δεν έγινε, με την Ανόρθωση να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός.

Μόλις μάλιστα στο 8ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους που της έδωσε η γηπεδούχος, με την ομάδα της Αμμοχώστου να το αξιοποιεί και τον Φερέιρα με πλασέ μέσα από την περιοχή να ανοίγει το σκορ και να «παγώνει» το ΓΣΠ.

Παρά το ότι αρχικά οι «γαλαζοκίτρινοι» αντιμετώπισαν το τέρμα με νευρικότητα, στην συνέχεια βρήκαν τα πατήματα τους και ξεκίνησαν να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί.

Δέκα λεπτά μάλιστα μετά το τέρμα, ο Ζεφτέ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Αρμπολέδα να τον κερδίζει στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Στο 34’ οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, με την κεφαλιά του Πέτροβιτς να περνάει ελάχιστα έξω.

Η οδηγία του Σα Πίντο να ανέβουν ψηλά οι ακραίοι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ είχε ως αποτέλεσμα να μένουν κάποιοι κενοί χώροι στα μετόπισθεν, με την Ανόρθωση να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός και με αντεπίθεση να φτάνει κοντά στο 2-0, το σουτ του Φερέιρα όμως σταμάτησε στο δοκάρι.

Αφού δεν έγινε όμως, λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση, με τον Αρμπολέδα να σώζει και πάλι σωτήρια το πλασέ του Τομανέ μέσα από την περιοχή.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο α’ ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την Ανόρθωση να προηγείται με 1-0 μετά και το τέρμα του Φερέιρα στο 8ο λεπτό.

Θέλοντας να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι ο Σα Πίντο πέρασε στο παιχνίδι στο β’ ημίχρονο τους Κβιλιτάια και Μεχρί αντί των Μαρκίνιος και Κονσταντίνοφ, με αποτέλεσμα να πάρει μεγάλο ρίσκο να αγωνιστεί χωρίς καθαρόαιμο μέσο.

Αυτή του την κίνηση δεν άργησε να την «πληρώσει», με τον Κορέια να εκμεταλλεύεται και πάλι τους κενούς χώρου και με ψύχραιμη πάσα να βρίσκει τον Παρούτη, ο οποίος μόνος αμαρκάριστος και σε άδειο τέρμα σκόραρε στο 58’ για το 2-0.

Όπως ήταν αναμενόμενο, αυτή η εξέλιξη ανάγκασέ τον ΑΠΟΕΛ να πάρει ακόμα περισσότερα ρίσκα, θέλοντας να πετύχει κάποιο τέρμα που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Λίγο έλειψε όμως να δεχτεί και τρίτο τέρμα, με τον Μπέλετς να σώζει όμως σωτήρια το σουτ του Κίκο στο 67ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή μάλιστα για τους «γαλαζοκίτρινους» ήρθε στο 70ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Κβιλιτάια ενώ ο Μαϊόλι ήταν αυτός που ανάγκασε τον Αρμπολέδα στο 75ο λεπτό σε σωτήρια επέμβαση, μια φάση που ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της ομάδας του.

Η Ανόρθωση μέχρι και το τέλος κατάφερε να διαχειριστεί περίφημα το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας από την μια σπουδαίο διπλό και αναγκάζοντας από την άλλη τον ΑΠΟΕΛ σε μια επώδυνη ήττα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Σούσιτς (Εφραίμ 75’), Ντάλσιο, Κονσταντίνοφ (Μεχρί 54’), Εντονγκαλά, Δώνης (Μαϊόλι 63’), Μαρκίνιος (Κβιλιτάια 54’), Τομανέ (Γουίλσον 75’)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Μακούν, Κορρέα, Κορέια, Αντωνίου (Κάργας 63’), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (Περέα 85’), Γκερέρο (Τζούλιου 85’), Φερέιρα (Κίκο 63’), Παρούτης (Ουαρίς 70’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εφραίμ 75’, Μπέλετς 89’ / Γκερέρο 31’, Αρμπολέδα 65’

ΣΚΟΡΕΡ: Φερέιρα 8’, Παρούτης 58’