Εθνικός – Δόξα 1-2: Παράταση στην ελπίδα με ανατροπή

Σε ένα πολύ σημαντικό διπλό κατάφερε να φτάσει η Δόξα η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 του Εθνικού, έπειτα από ανατροπή, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Αν και η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρέθηκε να προηγείται, ο σύλλογος της Κατωκοπιάς έβγαλε αντίδραση φέρνοντας έφερε τα πάνω κάτω με τους Τρούγιτς και Βελκόφσκι.

Έτσι η Δόξα δίνει παράταση ζωής στις… λιγοστές αλλά υπαρκτές ελπίδες που διατηρεί για τη σωτηρία της, περνώντας έστω και προσωρινά τον Οθέλλο στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας 6η στον β’ όμιλο με 25 βαθμούς.

Η ομάδα του Εθνικού ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα, όντας η ομάδα με τις πρώτες ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Οι Αχνιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ στο 3ο λεπτό με τον Λίπσκι να κάνει το γύρισμα στην περιοχή εκεί που κινούνταν ο Καμπρέρα σε πλεονεκτική θέση, ο οποίος ωστόσο έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Αντωνίου.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία και πάλι με πρωταγωνιστή τον Καμπρέρα, ο οποίος δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 21’ η Δόξα είχε κι αυτή μια σημαντική χαμένη ευκαιρία με τον Βελκόφσκι να εκτελεί κόρνερ, ο Τρούγιτς έπιασε καλό σουτ όμως ο Καμπρέρα έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 26’ ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα με τον Καμπρέρα να κατεβάζει λίγο έξω από την περιοχή και με έξυπνο τρόπο να περνάει τη μπάλα πάνω από τον Αντωνίου και να τη στέλνει στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 37’ οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή και πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Βελκόφσκι, με τον Τραϊτσέφσκι να πιάνει την κεφαλιά ωστόσο ο Παναγή επενέβη σωτήρια.

Στο 43’ το VAR έλεγξε φάση για πιθανό πέναλτι σε βάρος του Εθνικού μετά από χέρι του Μπίκερ, καλώντας και τον διαιτητή στο on field review ο οποίος συμφώνησε και υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45+1’ ο Τρούγιτς ο οποίος με εντυπωσιακό τρόπο έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια την είδε να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Σχεδόν με το καλημέρα του β’ μέρους η Δόξα έφερε τούμπα το ματς. Στο 52’ ο Αντουί με ωραία ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή ξεφεύγοντας και από τα μαρκαρίσματα και στη συνέχεια έδωσε για τον Βελκόφσκι ο οποίος διαμόρφωσε το 2-1 για την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να τρέξουν για να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης, με την πρώτη ουσιαστική αντίδραση μετά το γκολ ανατροπής του αντιπάλου να καταγράφεται στο 66’ με ένα καλό εντός περιοχής σουτ του Χριστοφή το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την κατοχή ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Αντωνίου, με τη Δόξα να κλείνει καλά τους χώρους στα μετόπισθεν ώστε να διατηρήσει μέχρι τέλους το πολύτιμο προβάδισμά της, όπως και έγινε. Ενδεικτικό το γεγονός ότι η καλύτερη στιγμή του Εθνικού στο β' ημίχρονο καταγράφηκε στο 90+3 με τον Αντωνιάδη να σώζει πάνω στη γραμμή το σουτ του Λίπσκι, ενώ στο 90+4' ο Σπιρόφσκι έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αντωνίου.

ΣΚΟΡΕΡ: Καμπρέρα (26’) – Τρούγιτς (45+1’ π.), Βελκόφσκι (52’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμπρέρα 90+5' - Τραϊτσέφσκι 76’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Εθνικός: Παναγή, Ντε Ιριόντο (Σπιρόφσκι 61’), Περατικός (Ιωαννίδης 78’), Λίπσκι, Μπίκερ (Ντράζιτς 61’), Ιωάννου, Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία (Χριστοφή 61’), Ντράζιτς, Αγγελόπουλος (Πεχλιβάνης 73’).

Στον πάγκο: Σταιρινου, Σπιρόβσκι, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Μεζκίδα, Νικολάου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμισκο,Περδίος, Χριστοφή.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (Σαντίκ 70’), Τραϊτσέφσκι, Βελκόφσκι (Φοφανά 70’), Αλσεούς, Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Αντουί (Ασάντε 55’), Μέσκα (Χάνι 81’), Πούριτς.

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Ναμπί, Λοϊζίδης, Αντενόν, Κυριάκου Ε., Ασάντε, Χάνι.

Στάδιο: Εθνικού Άχνας

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος