Άρης-Ανόρθωση 1-1: Άναψε… κόκκινο για τον τίτλο!

«Τρικλοποδιά» στον ΑΠΟΕΛ, «τρικλοποδιά» και στον Άρη!

Μετά το 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους» η Ανόρθωση πήρε τον δεύτερο βαθμό της στα πλέι οφ υποχρεώνοντας τον Άρη σε 1-1 στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ».

Ένα άκρως οδυνηρό αποτέλεσμα για τον πρωταθλητή, ο οποίος έμεινε στο -5 από την κορυφή και απέτυχε να προσπεράσει την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή η ισοπαλία ήταν μόλις η πρώτη εκτός έδρας για την «Κυρία» και της επέτρεψε να τερματίσει ένα σερί επτά ηττών από την «ελαφρά ταξιαρχία».

Η πρώτη… συγκίνηση στο πρώτο ημίχρονο ήλθε στο 10 λεπτό, όταν τέρμα του Φερέιρα ακυρώθηκε ορθώς ελέω οφσάιντ του τροφοδότη Κορέια.

Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη καλή ευκαιρία τους στο 18’ (Σάβο), η φιλοξενούμενη «φλέρταρε» με το 0-1 στο 23’, αλλά ο Άλβες έκοψε πάνω στη γραμμή το σουτ του Αρτυματά, ο Γκομίς στο ημίωρο λάθεψε ελάχιστα στο σημάδι του και η τρίτη ευκαιρία της Ανόρθωσης αποδείχθηκε και… φαρμακερή.

Ο Νίκολιτς πήγε άτσαλα στον Παρούτη μέσα στην περιοχή του Άλβες, ο Φελλάς καταλόγισε το πέναλτι και ο Γκερέρο το αξιοποίησε ψύχραιμα ανοίγοντας το σκορ (37’).

Μετά την ανάπαυλα πέρασαν στο παιχνίδι για την «ελαφρά ταξιαρχία» οι Ζόκε, Μοντνόρ και Κοκόριν, ωστόσο ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Κορέια λίγο έλειψε να πετύχει το 2-0 για την Ανόρθωση (46’)!

Ο Άρης «απάντησε» με τις ευκαιρίες των Μαγιαμπέλα (50’) και Κοκόριν (54’), η Ανόρθωση «ανταπάντησε» με Καστέλ (57’, 58’) και στο 60’ τέρμα του Κοκόριν ακυρώθηκε (ορθώς) μέσω VAR ως οφσάιντ.

Η ισοφάριση για τους πρωταθλητές ήλθε στο 68’ μετά από σέντρα του αμαρκάριστου Καζού και κεφαλιά του (επίσης αμαρκάριστου) Μοντνόρ που νίκησε τον Αρμπολέδα, ο οποίος στο 74’ (Σπόλιαριτς) και στο 75’ (Σάβο) απέτρεψε με σωτήριες επεμβάσεις την ανατροπή.

Στο 80ό λεπτό ο Αρτυματάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αλλά το αριθμητικό πλεονέκτημα του Άρη εξανεμίστηκε στο 88’, όταν κατόπιν επέμβασης του VAR ο Γιαγκό αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα στον Περέα.

ΑΡΗΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ        1-1 (31.3)
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 68’ Μοντνόρ / 37’ πέν. Γκερέρο
Διαιτητές: Κωνσταντίνος Φελλάς - Κυριάκος Σωκράτους, Πέτρος Πέτρου - Μενέλαος Αντωνίου
VAR: Igor Pajac (Κροάτης) / AVAR: Αδάμος Βασιλείου
Κίτρινες: Μαγιαμπέλα, Καζού / Καστέλ
Αποβολή: Γιαγκό (88’, απ’ ευθείας κόκκινη) / Αρτυματάς (80’, δεύτερη κίτρινη)
ΑΡΗΣ (4-4-2): Άλβες - Γιαγκό, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού - Νίκολιτς (46’ Ζόκε), Μπράουν (46’ Μοντνόρ) - Μαγιαμπέλα (61’ Σεμέντο), Μπένγκτσον (46’ Κοκόριν) - Σάβο, Γκομίς (70’ Σπόλιαριτς).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-2-3-1): Αρμπολέδα - Αντωνίου (88’ Κάργας), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια - Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (58’ Ουαγκέ) - Φερέιρα (70’ Περέα), Γκερέρο (70’ Τζούλιου), Παρούτης (58’ Κίκο) - Καστέλ.