Δόξα - Οθέλλος 0-1: Τεράστιο διπλό και όρθιος στη μάχη παραμονής

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Οθέλλος που επικράτησε της Δόξας με 1-0 στη Περιστερώνα και την προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα.

Το μεγάλο διπλό ήρθε δια ποδός Σούτο για την ομάδα της Αθηαίνου που πλέον ανέβηκε στους 23 βαθμούς αφήνοντας τη Δόξα στους 22. Μεγάλη νίκη που αφήνει τον Οθέλλο ζωντανό στη μάχη για την παραμονή.

Αν και η ομάδα της Δόξας ήταν αυτή που μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και έλεγχε τον ρυθμό, ο Οθέλλος ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Σούτο στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης και στη πρώτη ουσιαστική ευκαιρία που βρήκε η ομάδα της Αθηαίνου, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Κροάτης επιθετικός κατέβασε την μπάλα σε μπαλιά πίσω από την άμυνα της Δόξας και με υποδειγματικό πλασέ, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Σε ένα ημίχρονο που και οι δυο ομάδες είχαν αρκετή όρεξη για ποδόσφαιρο με πολύ καλό ρυθμό οι δυο τερματοφύλακες με πολύ καλές επεμβάσεις κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Ένα δεύτερο ημίχρονο που ήταν λογικό πως η Δόξα θα έψαχνε να επιτεθεί για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Πετράκη έδειξαν ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τη Δόξα ήρθε στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τραϊσεφσκι να πιάνει τη κεφαλιά εντός μικρής περιοχής με τον Σταμούλη να βάζει την τελευταία στιγμή την προβολή και να απομακρύνει την μπάλα οριακά σε κόρνερ. Ο Οθέλλος που έδωσε χώρο με τη σειρά του ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του και αν οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Σακκά ήταν πιο συγκεντρωμένοι στη τελική τους πάσα, τότε σίγουρα το σκορ θα ήταν πολύ πιο ψηλό. Συγκεκριμένα ο τερματοφύλακας Αντωνίου, κράτησε σε δυο περιπτώσεις τη Δόξα στο παιχνίδι. Ο Σούτο βρήκε χώρο σε δυο περιπτώσεις με δυνατά πλασέ αλλά ο Κύπριος κήπερ τον σταμάτησε.

Δόξα: Αντωνίου, Τρούγιτς, Ναμπί (Σαντίκ 62’), Βελκόφσκι, Αλσεούς, Αντωνιάδης, Προβυδάκης (Χάνι 46’), Ε.Κυριάκου, Χ. Κυριάκου (Τραϊτσέφσκι 46’), Πούριτς, Ασάντε

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π.Κυριάκου, Ταντί, Φοφανά, Τραιτσέφσκι, Σαντίκ, Λοιζίδης, Αντενόν, Αντουί, Μέσκα, Χάνι

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου, Σούτο (Χατζηπασχάλης 71’), Μπραμπίγια (Κόπας 82’), Κατσιατή (Σανγκαρέ 64’), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ (Σλάβικ 82’)

Στον πάγκο: Τσιακουρής, Μαλλουρή, Κ.Κυριάκου, Σανγκαρέ, Παυλή, Σλάβικ, Κόπας, Μαισουράντζε, Μίτσης, Ιωάννου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος