Άρης-ΑΠΟΕΛ 2-1: «Φωτιά» και μπουρλότο στα ψηλά!

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Άρης που κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας δυο τέρματα, με τον ΑΠΟΕΛ απλά να μειώνει μετά από ένα αμυντικό λάθος του Νίκολιτς στην επανάληψη.

Πλέον ο Άρης μειώνει την απόσταση από την κορυφή στους 3 βαθμούς. Πρώτο το ΑΠΟΕΛ με 63, στους 60 ο Άρης και στους 59 η ΆΕΚ.

Παιχνίδι πριν την στιγμή που ο Άρης σκόραρε δεν υπήρχε, αφού τα πολλά τα λάθη και από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, δεν επέτρεψαν στο να έχουμε ποδόσφαιρο. Στην πρώτη του καλή στιγμή ο Άρης ευτύχησε να σκοράρει με τον Γκομίς. Στο 23ο λεπτό ο Νίκολιτς βρήκε με κάθετη πάσα τον Γκομίς, με τον επιθετικό του Άρη να κερδίζει τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα ο Άρης ήταν πραγματικά καταιγιστικός. Στο 26ο λεπτό ο Μαγιαμπέλα βγήκε φάτσα απέναντι στον Μπέλετς με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να απομακρύνει την μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα και στο 28ο λεπτό ο Καζού έπιασε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, με τον Μπέλετς να απομακρύνει εκ νέου την μπάλα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να πάρει αέρα δυο τερμάτων στο σκορ με τον Μαγιαμπέλα. Ο Σάβο έκανε το γύρισμα στη περιοχή με τον Γκομίς να βάζει την προβολή και τον Μπέλετς να απομακρύνει την μπάλα. Ο Μαγιαμπέλα μπήκε πιο αποφασιστηκά στην μπάλα σε σχέση με τον Ζέφτε, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τον ΑΠΟΕΛ, σε μια αντεπίθεση του Άρη ο Πέτροβιτς ανέκοψε τον Σαβό στο κέντρο του γηπέδου με τον διαιτητή της αναμέτρησης, να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ και να αφήνει τους «γαλαζοκίτρινους» με 10.

Το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί και να ψάχνει το τέρμα που θα τον έβαζε ξανά μέσα στον αγώνα. Παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του Σα Πίντο, η ευκαρία δεν έφτασε, αλλά ένα δώρο από τους ποδοσφαιριστές του Σπιλέφσκι έδωσε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Νίκολιτς έκανε λανθασμένο γύρισμα προς την άμυνα του Άρη με τον Κβιλιτάια να αποφεύγει και τον Βανά και να σκοράρει σε κενή εστία για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Παρά τις όποιες προσπάθειες και από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Άρη να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Άρης: Βανά, Καζού (Μάτισικ 65’), Μουσούντα, Μπένκτσον, Γκομίς (Σάβο 85’), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (Σεμέδο 85’), Νίκολιτς (Μπράουν 65’), Σάβο (Μοντνόρ 70’), Σζόκε, Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Σανέ, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (Τσεμπάκ 43’), Κβιλιτάια (Τομανέ 80’), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Δώνης 65’), Κοσταντίνοφ (Μεχρί 80’), Ντονγκαλά (Σαρφό 80’).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαϊόλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Διαιτητής: Putros Santi Dhia Jirjis

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης