Δόξα-ΑΠΟΕΛ 0-1: Με αχ και βαχ αλλά και την ψυχή στο στόμα

Με την ψυχή στο… στόμα ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια πολύ δύσκολη αλλά και αγχωτική νίκη στην Περιστερώνα με 1-0 χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Κονσταντίνοφ στο 62’ του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» που είχαν ένα κακό παιχνίδι, κατάφεραν εν τέλει να σπάσουν τις γραμμές αλλά και την πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας, παίρνοντας έτσι άλλο ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κρατώντας έτσι και τη διαφορά από τον δεύτερο στη βαθμολογία Άρη.

Το μόνο σίγουρο είναι πως το πρώτο ημίχρονο θα το ξεχάσουν όλοι πολύ γρήγορα. Ένα σαρανταπεντάλεπτο πολύ κακό με τον ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να σπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Δόξας αλλά και να μην μπορεί να δημιουργήσει μάλιστα. Άξιο αναφοράς ότι η καλύτερη φάση από τις δυο ομάδες ήρθε για την Δόξα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, όταν ο Χάνι σε αντεπίθεση πλάσαρε την εστία του Μπέλετς με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Ο Ρικάρντο Σα Πίντο προχώρησε σε αρκετές αλλαγές κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου για να βοηθήσει την ομάδα του που εν τέλει κατάφερε να λύσει τελικά τον γόρδιο δεσμό προς την εστία του Κυριάκου με τον Κονσταντίβοφ. Σε φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του ΑΠΟΕΛ ο Εφραίμ έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι με τον Κονσταντίνοφ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Κυριάκου και να δίνει έτσι μια αγχωτική νίκη.

Δόξα: Κυριάκου, Τάντι, Φοφανά, Τρούγιτς, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Πούριτς, Χάνι (Ασάντε 57’).

Στον πάγκο: Δημοσθένους, Σκόγκλουντ, Κυριάκου Ε., Κυριάκου Χ., Μοάνγκνα, Ασάντε

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Γιέφτε, Βιγιαφάνιες (Τομανέ 57’), Κβιλιτάια, Κρέσπο (Σατσιάς 23’), Σούσιτς, Μαρκίνιος (Ντονγκαλά 46’), Κονσταντίνοφ, Μεχρί, Δώνης (Εφραίμ 57’).

Στον πάγκο: Κίτος, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαιόλι, Σατσιάς, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντογκαλά.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος