Πρώτη ήττα με Γαρπόζη… η προσοχή στραμμένη αλλού!

Πρώτη ήττα για τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της ΑΕΛ ήρθε από την ΑΕΚ με 3-2, για την 25η αγωνιστική.

Είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο από το 27' και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, με τρεις φάσεις. Το σουτ του Φιλίποβιτς, το δοκάρι του Παπαφώτη αλλά και το τακουνάκι του Σρνιτς.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Γαρπόζη έδειξαν θέληση και στο 55’ έφερα το παιχνίδι στα ίσα με την κεφαλιά του Μορέιρα. Μετά η ΑΕΚ έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο και «καθάρισε» το παιχνίδι με δύο γκολ από στημένες φάσεις. Η ΑΕΛ όμως δεν τα παράτησε και μείωσε σε 2-3 με φοβερό γκολ του Τζάλμα στο τελευταίο λεπτό. Παρά την ήττα της, η ΑΕΛ στάθηκε αντάξια απέναντι σε ακόμη ένα δυνατό αντίπαλο.

Οι τέσσερις αλλαγές του Κύπριου τεχνικού φανέρωσαν ότι το μυαλό και η προσοχή είναι στραμμένη στο παιχνίδι κυπέλλου την Τετάρτη (21/02) με τον Απόλλωνα, σε ένα μονό παιχνίδι που κρίνεται όλη η χρονιά και για τις δύο ομάδες της Λεμεσού.

Ο Γαρπόζης το τόνισε και στη διάσκεψη τύπου, οι ποδοσφαιριστές του είναι «διψασμένοι» για το παιχνίδι κυπέλλου, η «δίψα» τους όμως πρέπει να φανεί και εντός των τεσσάρων γραμμών, ώστε να πάρουν την πρόκριση και να κρατήσει «ζωντανή» την ελπίδα για εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου μέσω κυπέλλου.