Ανόρθωση – Απόλλων 2-0: Παλικαρίσια νίκη με ψυχή και φοβερό Τσίκο!

Σημαντικότατη και παλικαρίσια νίκη πέτυχε η Ανόρθωση, η οποία παρά το ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 34ο λεπτό, επικράτησε του Απόλλωνα με 2-0, με τον Καστέλ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους να ανοίγει το σκορ και τον Τσίκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Απευθείας κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Κάργας στο 34’, στο 90+6’ ο Σάντος.

Εικόνα αγώνα:

Με πολύ καλή διάθεση και ενέργεια για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο από το ξεκίνημα εισήλθαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, κάτι που φάνηκε άλλωστε με τις πολύ καλές ευκαιρίες που είχαν και οι δύο ομάδες.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, η Ανόρθωση είχε δύο καλές στιγμές αρχικά με μακρινό σουτ από τον Τιουνέ και στην πορεία από πλασέ του Φερέιρα, τα οποία πέρασαν λίγο έξω.
Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Απόλλωνας απάντησε σε αυτές τις προσπάθειες, με τον Βαλμπουενά να προσπαθεί με πανέξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικήσει τον Αρμπολέδα χωρίς αποτέλεσμα και τον Σαγκάλ στο 21ο λεπτό να βλέπει το σουτ του να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας.

Μετά το 25ο λεπτό η «Κυρία» πήρε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Τσίκο να φτάνει κοντά στο να ανοίξει κοντά στο σκορ και τον Γκασάμα να ακολουθεί, βλέποντας τη κεφαλιά του να περνάει εκτός εστίας.

Όλα έδειχναν πως η ομάδα της Αμμοχώστου αργά ή γρήγορα θα έβρισκε το τέρμα και όντως συνέβη κάτι τέτοιο. Το θέμα ήταν τι προηγήθηκε του γκολ και τι ακολούθησε όταν ο διαιτητής εξέτασε τη φάση του 34ου λεπτού.

Ο Τσίκο σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, με τον διαιτητή να τιμωρεί τον Κάργα με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Σαγκάλ.

Αν και θα περίμενε κανείς ότι αυτή η φάση θα επηρέαζε την Ανόρθωση, εντούτοις κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τους παίκτες της «Κυρίας» να πεισμώνουν και τον Καστέλ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή στο 45ο λεπτό να ανοίγει το σκορ.
Το 1-0 ήταν και το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Απόλλωνας έψαξε όπως ήταν λογικό το τέρμα της ισοφάρισης και λίγο έλειψε να το πετύχει μόλις στο 50ο λεπτό, με τον Αρμπολέδα να σώζει εξ επαφής την κεφαλιά του Μάρκες από πολύ κοντά. 8 λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της «Κυρίας» έσωσε και πάλι την κοντινή κεφαλιά του Μπαγκένγκα αυτή την φορά, ο οποίος δεν μπόρεσε όπως και ο συμπαίκτης του προηγουμένως να σκοράρει για το 1-1.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή, με την ομάδα της Λεμεσού να κρατάει μπάλα, να έχει την κατοχή και να ψάχνει με διάφορους τρόπους να απειλήσει χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα ωστόσο.

Ο Τσίκο στο 90+2’ ήταν αυτός που έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα του Απόλλωνα, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με το οποίο η Ανόρθωση επικράτησε.

Ο Απόλλωνας έμεινε και αυτός με δέκα παίκτες έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Σάντος στον Παρούτη, με τη φάση αυτή να ολοκληρώνει και τον αγώνα.