Οθέλλος - Πάφος FC 0-3: Πέρασε σαν σίφουνας από το «Αμμόχωστος»

Η Πάφος συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας αυτή τη φορά εύκολα με 3-0 του Οθέλλου για την 25η αγωνιστική.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Γκολντάρ, Ρους και Τάνκοβιτς. Έτσι η ομάδα της Πάφου ανέβηκε στην 3η θέση με 49 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Αθηαίνου έμεινε στην 12η θέση με 15 βαθμούς.

Με αρκετές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η πρώτη καλή στιγμή στο 4’ άνηκε στους γηπεδούχους, ο Σούτο πήρε την μπάλα και μέσα από την περιοχή επιχείρησε το σουτ αλλά μπλόκαρε Ίβουσιτς. Δύο λεπτά αργότερα απάντησε η ομάδα της Πάφου με σουτ του Ζάιρο εκτός περιοχής ήταν αδύναμο και μάζεψε ο Ταουντούλ.

Στο 15’ ο Ταουντούλ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του με εκπληκτική απόκρουση, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τβουμάσι, ο Γκολντάρ πήρε την κεφαλιά με τον Ταουντούλ να λέει «όχι».

Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το 0-1 για την Πάφο, από εκτέλεση κόρνερ του Τβουμάσι, Ντάγκομιρ από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ στην κίνηση η μπάλα έφτασε στον Ναμ, ο οποίος έστρωσε με κεφαλιά στον Γκολντάρ και με κοντινή προβολή ο Ισπανός έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Οθέλλος να ισοφαρίσει στο 21’ όταν ο Σούτο μπήκε στην περιοχή άφησε στον Πιχ και αυτός έστρωσε στον Ναρντίνι το σουτ όμως απόκρουσε ο Ίβουσιτς σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν στο 23’ με ανάποδο από τον Ζάιρο έπειτα από σέντρα του Τβουμάσι αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ταουντούλ.

Στο β’ μέρος, η Πάφος διπλασίασε τα τέρματα της στο 54’ με κεφαλιά του Ρούς, ο Τβουμάσι με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ρουμάνο και με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα έχασε ακόμα μια μεγάλη φάση με τον Τβουμάσι να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να αποκρούει με τα πόδια ο Ταουντούλ.

Το 3-0 έγινε στο 62΄ με τον Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο γύρισε στον Τάνκοβιτς και με πλάσε έκανε το 0-3.

Στο 85' ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Βαλακάρι, το VAR κάλεσε στο on field review τον Αθανασίου και ακύρωσε την απόφαση του. Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Τζάτζα έκανε το σουτ απόκρουσε ο Ταουντούλ, στην επαναφορά το σουτ του Τβουμάσι πέρασε έξω.

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (70’ Ράμος), Χριστοδούλου (63’ Σανγκαρέ) , Σούτο, Μπραμπίγια (70’ Κορίνους), Χατζηπασχάλης, Ανάνγκ (46’ Κυριάκου), Κόπας, Πιχ (63’ Κατσιατή)
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλουρή, Καστανάς, Μιτσής, Ιωάννου

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μεγιούσο, Κβίντα (78’ Μιχαήλ), Γκολντάρ (82’ Κανέ), Ζάιρο (73’ Αμπντουσαλάμοφ), Ρους, Τάνκοβιτς (66’ Τζάτζα), Ναμ, Τβουμάσι, Ντράγκομιρ (66’ Βαλακάρι), Πέπε
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπότσκαϊ, Ικόκο, , Κοντρέρας, Νταλίνια

Οθέλλος - Πάφος FC 0-3
Σκόρερ:  / Γκολντάρ (19’), Ρους (54’), Τάνκοβιτς (62’)
Κίτρινες:  Σούτο / Τβουμάσι, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι