ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ 1-1: ΑΕΛίστικο μπλόκο στο comeback του Σα Πίντο!

ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ αλληλοεξουδετερώθηκαν και έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ντέρμπι του Σταδίου Άλφαμεγα που έκλεισε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο και αυτούς της Λεμεσού να απαντούν στο δεύτερο με τον ίδιο τρόπο.

Οδυνηρή απώλεια για τον ΑΠΟΕΛ , η ΑΕΛ παραμένει αήττητη με τον Γαρπόζη στον πάγκο της. Ο ΑΠΟΕΛ πλέον μοιράζεται την κορυφή με τον Άρη ενώ η ΑΕΛ ανέβηκε στους 30 βαθμούς.

Ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν αρκετά κλειστό χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες από τις δυο ομάδες. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του βρίσκοντας αρκετά στημένα που είναι μια από τις μεγαλύτερες δυνάμεις της ομάδας του Σα Πίντο. Ένα κόρνερ από τα αρκετά που κέρδισε η ομάδα του ΑΠΟΕΛ, ο Βιγιαφάνεζ βρήκε τον Πολυκάρπου στο πρώτο δοκάρι με την κεφαλιά του Κύπριου αμυντικού του ΑΠΟΕΛ να βρίσκει το δοκάρι, με τον Τσεμπάκ να παίρνει το «ριμπάουντ», βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ αν είναι η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει το τέρμα περισσότερο από τον ΑΠΟΕΛ, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Φιλίποβιτς. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, «τιμώρησαν» με τον ίδιο τρόπο αφού μετά από κόρνερ ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας του Λεμεσού, πήδηξε πιο ψηλά από όλους, κερδίζοντας τον Μπέλετς για το 1-1.

ΑΕΛ: Ανέστης, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης (Μαρς 85’), Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεφ (Ανδρέου 85’), Ντε Λούκας, Μακρής (Σρνιτς 71’), Τζάλμα, Γερολέμου (Μορέιρα 50’), Κα (Μπεραχίνο 85’).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου Μ., Φραντζής, Μπάστο, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Νεοφύτου, Λαουτάρο, Θεμιστοκλέους.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Γιέφτε, Βιγιαφάνιες (Μεχρί 75’), Κβιλιτάια, Τσεμπάκ (Σατσιάς 80’), Σούσιτς, Ντάλσιο, Πολυκάρπου (Σαρφό 69’), Μαρκίνιος (Γουίλσον 75’), Ντονγκαλά (Δώνης 75’).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Καττιρτζής, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Διαιτητής: Ghersini Davide

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης