Πάφος FC - Εθνικός 4-3: Σούπερ θέαμα και λύτρωση στο 89'

Η Πάφος επικράτησε με 4-3 του Εθνικού στο «Στέλιος Κυριακίδης» και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συναπτές ισοπαλίες.

Σε ένα παιχνίδι που πρόσφερε πλούσιο θέαμα και γκολ, τα οποία πέτυχαν οι Μποτσκάι, Ζάιρο, Βαλακάρι και Τάνκοβιτς για τους γηπεδούχους και για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Λομοτέι, Καμπρέρα και Ντράζιτς.

Στην 4η θέση με 46 βαθμούς η ομάδα της Πάφου και στο -6 από την πρώτη θέση. Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας έμεινε στην 10η θέση με 24 βαθμούς.

Το ματς:

Φοβερό το πρώτο ημίχρονο του αγώνα το οποίο ήταν πλούσιο σε γκολ και θέαμα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι στο 11’.  Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων και στο 29’ λεπτό έφερα στα ίσα το παιχνίδι με τον Λομοτέι, εκτέλεσε το κόρνερ ο Πεχλιβάνης δεν απομάκρυνε σωστά ο Γκολντάρ και ο Λομοτέι από κοντά έκανε το 1-1.

Ο αρχηγός Ζάιρο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 36’,  έπειτα από μπαλιά του Ντράγκομιρ κατέβασε με κεφαλιά ο Μεγιούσο στον Ζάιρο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-1.

Το πλεονέκτημα στο σκορ δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό αφού απάντησε άμεσα ο Εθνικός με τον Καμπρέρα, να αλλάσει με τον Ηλία και να επιχειρεί δυνατό σουτ για το 2-2.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός να πάρει προβάδισμα με το δοκάρι σε σουτ του Ντράζιτς,  έξω από την περιοχή αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 2-2.

Με το «καλησπέρα» του β’ μέρους η ομάδα της Πάφου πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Βαλακάρι να κατεβάζει την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ να κάνει το 3-2.

Απείλησε δύο φορές η Πάφος για να κάνει το 4-2, με το σουτ του Ζάιρο από πλάγια θέση αλλά ήταν ετοιμότητα ο Παναγή που απόκρουσε και με τονΤζάτζα, το δυνατό αριστερό σουτ κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 76' με τον Ντράζιτς, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Πάφου, απέφυγε τον Ίβουσιτς και έκανε το 3-3.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Τάνκοβιτς στο 89' από την άσπρη βούλα, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μελούσο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι (72' Πέπε), Ικόκο, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (72' Τζάτζα), Ζάιρο (92' Κοντρέρας).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια.

Εθνικός: Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (72' Μεσκίντα), Λομοτέι, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (72' Χριστοφή), Ντράζιτς (83' Ηλία Κ.), Αγγελόπουλος (72' Στυλιανού), Ιωάννου

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Νικολάου, Μπίκερ, Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης.

Πάφος FC – Εθνικός 4-3

Σκόρερ: Μποτσκάι (11’), Ζάιρο (36’), Βαλακάρι (46'), Τάνκοβιτς (89') / Λομοτέι (30’), Καμπρέρα (37’), Ντράζιτς (77')

Κίτρινες: Τάνκοβιτς, Κοντρέρας / Ντράζιτς, Περατικός