ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 2-2: Ποδοσφαιρική τρέλα και η μπίλια έκατσε στο Χ

Μεγάλο αλλά και τρελό παιχνίδι είχε στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ να χαρίζουν ένα ντέρμπι γεμάτο συγκινήσεις και εν τέλει να φεύγουν με το 2-2.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκει δίκτυα μόλις στο 4’ της αναμέτρησης. Είναι πλέον συνήθεια για τους «γαλαζοκίτρινους» το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι προς τον Ντβάλι. Έτσι έγινε και στο τέταρτο λεπτό, όπου ο Βιγιαφάνες έκανε το γέμισμα στην περιοχή και τον Γεωργιανό αμυντικό του ΑΠΟΕΛ να πιάνει το κεφάλι προς στην εστία της ΑΕΚ. Ο Λέδες στην προσπάθεια του να μπει στην πορεία της μπάλας, την έστειλε στα δίκτυα του Πίριτς, βάζοντας τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα λίγα λεπτά αργότερα αλλά στο τετ α τετ ο Αργεντίνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίρτς.

Με περισσότερη διάθεση να επιτεθεί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή του β’ ημιχρόνου. Ο Ντάλσιο βρήκε τον χώρο και πιάνοντας ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Πίριτς σε εκπληκτική απόκρουση. Όλα καλά στο παιχνίδι μέχρι και το 76’. Ήταν η στιγμή όπου η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και από εκεί και πέρα το.. χάος. Ήταν το γέμισμα του Ντίμερς στο φάουλ που κέρδισε η ομάδα της ΑΕΚ με τον Μιλίσεβιτς να κάνει την κεφαλιά και τον Τρισκόφσκι να βάζει την προβολή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Πέτροβιτς να βάζει την προβολή και να κερδίζει τον προσωπικό του αντίπαλο στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Μεχρί, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Η ΑΕΚ που δεν είπε τη τελευταία της κουβέντα, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο ίσα με τον Σάντες στο 86’. Ο Ντιουνγκού πλαγιοκόπησε τον Σατσιά από τα δεξιά, κάνοντας τη σέντρα με τον Σάντσες να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με περισσότερη διάθεση να επιτεθεί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή του β’ ημιχρόνου. Ο Ντάλσιο βρήκε τον χώρο και πιάνοντας ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Πίριτς σε εκπληκτική απέκρουση.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (Μεχρί 73'), Κβιλιτάια (Τομανέ 73'), Τσεμπάκ (Σατσιάς 82'), Σούσιτς (Ζέφτε 82'), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Δώνης 88'), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (Σάντσες 60'), Λέδες, Τόνγκια, Σολ (Τρισκόφσκι 72'), Φαράζ (Σάντος 60'), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς (Γκιούρτσο 46’), Ρομπέρζ(Λόπες 85'), Ντίμερς.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Διαιτητής: Kehlet Jakob

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης

VAR: Azevedo Malheiro Helder Miguel