Το μεγάλο ερώτημα είναι: Μπορεί να τον σταματήσει κανείς;

Πραγματικά σε κάθε αγωνιστική που περνά, ο ΑΠΟΕΛ εμφανίζει και νέα στοιχεία στο παιχνίδι του, ξεπερνώντας κάθε φορά τον πήχη που ο ίδιος έθεσε.

Στον σημερινό αγώνα έδειχνε η Καρμιώτισσα να βρίσκει τον τρόπο να περιορίσει τους «γαλαζοκίτρινους», βάζοντας τους δύσκολα. Εξ’ ου και το 1-1 με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Βλέποντας λοιπόν η τεχνική ηγεσία της ομάδας της Λευκωσίας τι πήγε λάθος και χωρίς αλλαγή προσώπων, αλλά με αλλαγή προσέγγισης και συγκεκριμένες οδηγίες, οι παίκτες μπήκαν στο β’ ημίχρονο σαν να ήταν εντελώς διαφορετική ομάδα.

Με την φόρα μάλιστα που εισήλθε στο γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ, έμοιαζε αδύνατο να βρεθεί τρόπος να τον σταματήσει η ομάδα των Πολεμιδιών ό,τι κι αν δοκίμασε.

Ο Ντάλσιο ήταν λες και δεν έφυγε ποτέ για το Κόπα Άφρικα, ο Γιάννης Σατσιάς μετά το τέρμα επί του Οθέλλου, σκόραρε και σήμερα ενώ ο Μεχρί φαίνεται από το λίγο που αγωνίστηκε, πως πρόκειται για ένα ποδοσφαιριστή που θα δώσει στοιχεία που δεν είχε μέχρι τώρα η ομάδα.

Η αλήθεια είναι ότι σε τέτοιου είδους αγώνες δυσκολεύεσαι να βρεις παίκτες που δεν τα πήγαν καλά, καθώς ακόμα και η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας δεν… χαλάρωσε λεπτό, παρά το ισχυρό προβάδισμα των δύο τερμάτων. Αυτό λέει πάρα πολλά για τον τρόπο που θέλει ο Σα Πίντο να αγωνίζεται η ομάδα.

Η επόμενη αγωνιστική φέρνει ένα ακόμη αντίπαλο που θέλει να ρίξει από την κορυφή τον ΑΠΟΕΛ και δεν είναι άλλος από την ΑΕΚ. Τις προηγούμενες δύο φορές απέναντι σε Ομόνοια και Ανόρθωση οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν, όντας καλύτεροι.

Στην φάση που βρίσκεται αυτή την στιγμή, τόσο ψυχολογικά όσο και αγωνιστικά, δύσκολα φαίνεται να υπάρχει αντίπαλος που να μπορεί να τον κερδίσει.

Φαίνεται ότι ο μόνος ισάξιος αντίπαλος για τον ΑΠΟΕΛ αυτή την στιγμή είναι μόνο ένας. Και αυτός είναι ο ίδιος του ο εαυτός!