Τσαφ, τσουφ, η ΑΕΚ περνά!

Δεν σταματά η ΑΕΚ του Μπεν Σιμόν. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε την Ομόνοια με 2-1 και συνεχίζει την δική της αντεπίθεση.

Από την μέρα που ανέλαβε ο Ισραηλινός τεχνικός, η ΑΕΚ μετρά δώδεκα σερί παιχνίδια χωρίς να γνωρίσει την ήττα. Σε εννιά παιχνίδια πρωταθλήματος και ένα στο Κύπελλο, πήρε τη νίκη ενώ σε δύο αγώνες του φετινού μαραθωνίου, έμεινε στην ισοπαλία. Το ένα είναι με την Ανόρθωση εκτός έδρας.

Σπουδαίο επίτευγμα για την ΑΕΚ που με την πορεία αυτή, κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος, να ανέβει βαθμολογικά και πλέον να βλέπει με μεγαλύτερη προοπτική και δυναμική την δύσκολη και απαιτητική συνέχεια. Μια συνέχεια, που θα φέρει τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ. Εκεί, θα μετρήσει ξανά δυνάμεις η ΑΕΚ και καλείται να αποδείξει ότι μπορεί να πάει μέχρι τέλους και να χτυπήσει τον τίτλο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, κόντρα στην Ομόνοια, υπάρχουν αρκετά θετικά που μπορούμε να πούμε. Η ΑΕΚ αν και έμεινε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς, κατάφερε στην συνέχεια να πάρει τα ηνία και να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Κρατούσε περισσότερο την μπάλα, ήταν πιο απειλητική από την αντίπαλο της και δημιουργούσε πιο εύκολα φάσεις και προϋποθέσεις στην αντίπαλη εστία.

Κομβικό σημείο, η ισοφάριση του Λέδες σε 1-1 με εκπληκτικό γκολ. Έφερε τον αγώνα στα ίσια η ΑΕΚ και αμέσως ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Αυτή εξέλιξη, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη δυναμική στην ΑΕΚ, που μπήκε στο δεύτερο μέρος με την ίδια τακτική προσέγγιση. Πίεσε τους πράσινους, έκανε την ανατροπή με τον Σολ και διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της σκορ. Απειλήθηκε μόνο σε μια φάση, σε χρόνους καθυστερήσεων.

Ακολουθεί όπως αναφέραμε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Σημαντικό από κάθε άποψη που ίσως κρίνει αρκετά όσον αφορά την πορεία της ομάδας στην συνέχεια. Αυτή την στιγμή, την ΑΕΚ με τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ τους χωρίζει μια διαφορά 3 βαθμών. (Αγώνα λιγότερο οι γαλαζοκίτρινοι).