Άρης – Οθέλλος 4-0: «Καθάρισαν» οι αλλαγές!

Ο Άρης επικράτησε με 4-0 του Οθέλλου στο στάδιο «Άλφαμεγα», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Τη λύση για την ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχαν οι Σαβό και Σπόλιαριτς που αποδείχτηκαν χρυσές αλλαγές καθώς πέρασαν στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον πρώτο μάλιστα να σημειώνει χατ τρικ.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης στη Λεμεσό.

Η πρώτη απειλή στον αγώνα ήρθε από πλευράς των φιλοξενουμένων στο 13’, με τον Σλάβικ να πατάει περιοχή και στη συνέχεια να αφήνει για τον Σταμούλη ο οποίος έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Βανά να μαζέψει με διπλή προσπάθεια.

Στη συνέχεια ήταν σειρά του Άρη να απειλήσει, με τον Ταουντούν  να επεμβαίνει σωτήρια μετά από δυνατό πλασέ του Σανέ στο 20’. Στο 28’ ο Πιχ δοκίμασε ένα καλό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο ο Βανά ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 31’ έπιασε και ο Μοντνόρ ένα καλό σουτ, το οποίο ωστόσο είδε να φεύγει οριακά πάνω από την αντίπαλη εστία.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με άλλη μια καλή στιγμή για τον Οθέλλο, με τον Πιχ στο 45+1’ να αναγκάζει τον Βανά να διώξει εντυπωσιακά το σουτ του, με το 0-0 να παραμένει με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Με τον ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Άρης λίγο έλειψε να πληρώσει τον κακό υπολογισμό του Σανέ ο οποίος γλίστρησε και είδε τη μπάλα να καταλήγει στον Πιχ, ο οποίος έφτασε μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων ωστόσο στη συνέχεια δεν στόχευσε σωστά και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Ζάντρο.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σεμέδο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δοκίμασε ένα καλό σουτ στέλνοντας όμως τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ταουντούλ.

Ο Άρης απείλησε άλλες δύο φορές με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, πρώτα στο 56’ με ένα αδύναμο πλασέ από καλό σημείο εντός περιοχής, το οποίο δεν ανησύχησε τον Ταουντούλ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση με ένα σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τη λύση για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε ο Σαβό που αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή στο 63’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη μακρινή μεταβίβαση του Μουσούντα και τον μεγάλο κενό χώρο στην άμυνα του Οθέλλου, και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το 1-0.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με παρόμοιο σκηνικό, δηλαδή με τον Άρη να κρατάει τη μπάλα και τον Οθέλλο να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ ανά διαστήματα οι παίκτες του Κώστα Σακκά ανέβαιναν πιο ψηλά.

Στο 81’ ο Άρης διπλασίασε το προβάδισμά του με τον ίδιο πρωταγωνιστή, σε σχεδόν όμοια φάση με το πρώτο τέρμα, με τον Σαβό να εκμεταλλεύεται άλλη μια μακρινή μεταβίβαση στην αντίπαλη περιοχή, και με εύστοχο πλασέ να γράφει το 2-0.

Το 3-0 διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σπόλιαριτς, μετά από ασίστ του Σαβό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Σαβό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο λετό του αγώνα, σημειώνοντας και χατ-τρικ.

ΣΚΟΡΕΡ: Σαβό 63’, 81’, 90+7' Σπόλιαριτς 90+1’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοκόριν 14’ – Ντούρις 29’, Χριστοδούλου 56’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

Άρης: Βανά (Ζάντρο 46’), Σανέ, Μουσούντα, Μπρόρσον (Σεμέδο 46’), Ουρόσεβιτς, Νίκολιτς (Στρούσκι 67’), Ζόκε, Μπένγκτσον, Μοντνόρ, Γκομίς (Σάβο 46’), Κοκόριν (Σπόλιαριτς 75’).

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος (Μπραμπίγια 76’), Χριστοδούλου (Ναρντίνι 76’), Χατζηπασχάλη, Σλάβικ (Κατσιάτης 61’), Ανάνγκ, Κόπας, Ντούρις (Ιωάννου 85’), Πιχ (Σαγκαρέ 85’).

Στάδιο: Αλφαμέγα

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας