Εθνικός Άχνας - Νέα Σαλαμίνα 2-3: Ο Ντουρμισάι με χατ-τρικ έκρινε τη ματσάρα!

Ματσάρα με πέντε γκολ στο πρώτο παιχνίδι για το 2024 στο Δάσακι, για τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής, με τη Σαλαμίνα στο τέλος να φεύγει με το «διπλό» με 3-2 και χατ-τρικ του Ντουρμισάϊ. Έτσι έφτασε στους 25 βαθμούς και την 8η θέση. Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας παρέμεινε στου 13 και στην 11η θέση.

Για τους γηπεδούχους μείωσαν οι Ντε Ιριόντο και Ζε Γκόμες.

Χορταστικό από γκολ και θέαμα ήταν το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Μπεχαράνο να δίνει την κάθετη στον Μιγκελίτο, το σουτ όμως πέρασε έξω.Απάντησαν οι γηπεδούχοι με το σουτ του Πεχλιβάνη αλλά πέρασε έξω.

Στο 5΄ άνοιξαν το σκορ οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ντουρμισάι να «τσιμπά» την μπάλα πάνω από τον Μπογκατίνοφ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 12’ ο Μπογκατίνοφ μπλόκαρε το σουτ του Παπαγεωργίου. Στη συνέχεια, στο 14’ ο Εθνικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μάριο Ηλία, ο οποίος πάτησε περιοχή πλάσαρε τον Μελίσσα που απομάκρυνε με πόδια.

Στο 19’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Νταντκοβίτς, αλλά ακυρώθηκε από υπόδειξη του VAR για επιθετικό φάουλ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με μακρινά σουτ  με Λίπσκι και Ιωάννου χωρίς να απειλήσουν τον Μελίσσα.

Οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους με σκόρερ τον Ντουρμισάι με κεφαλιά.

Ο Εθνικός πίεσε και έψαξε το γκολ για να μειώσει. Ο Σατσιάς προχώρησε και σε αλλαγή έριξε στον αγώνα ακόμη ένα επιθετικό τον Γκόμες και έφτασε στο γκολ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Ο Πεχλιβάνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντε Ιριόντο με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Ενώ στη συνέχεια απείλησε για να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μάριου Ηλία να σταματά στο δοκάρι του Μελίσσα.

Στο β’ μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 54΄μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λίπσκι από κοντά με διπλή ευκαιρία δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρίτο γκολ με χατ-τρικ του Ντουρμισάι, με δυνατό συρτό σουτ.

Έξι λεπτά αργότερα μείωσε ο Εθνικός με τον Ζε Γκόμες, ο Παπαγεωργίου έδωσε την κάθετη στον Μάριο Ηλία που γύρισε την μπάλα στο Ζε Γκόμες για το 2-3.

Στο 72΄ Σουτ του Ντε Ιριόντο απέκρουσε ο Μελίσσας με δυσκολία. Στο 77΄ απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Κονέ και τον Μπογκατίνοφ να απεκρούει.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν το πρώτο τους διπλό για το 2024.

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Μπίκερ (46’ Νικολάου), Ιωάννου (64′ Περατικός), Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (64′ Στυλιανού), Πεχλιβάνης (73′ Χριστοφή), Καμπρέρα, Ντράζιτς (35′ Γκόμες), Ηλία Μ.

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Ηλία Κ., Καλλένος, Αρτυματάς.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο, Καρλίτος (86’ Κατσικάς), Μιγκελίτο (86’ Κατσιαρής), Παπαγεωργίου (74′ Νάρσινγκ), Φερνάντεζ (64′ Κονέ), Ντουρμισάι (86’ Κορομά).

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Φράγκος, Χριστοδούλου, Βίκτωρος.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας