Ανόρθωση-Καρμιώτισσα 1-0: Αγχώθηκε, τα χρειάστηκε αλλά πλέον βλέπει ντέρμπι κορυφής!

Με μπόλικη δόση άγχους πήρε τη νίκη η Ανόρθωση σε ένα παιχνίδι που ίσως να περίμενε κανείς ότι αυτή θα ερχόταν πιο εύκολα όταν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό.

Στο τέλος όμως το τέρμα του Γκασάμα στάθηκε αρκετό για την «Κυρία» για να επικρατήσει και να μειώσει την διαφορά από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ (που είναι ο επόμενος αντίπαλος) στους δύο βαθμούς.

Πλέον το επερχόμενο ντέρμπι αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη σημασία.

Εικόνα αγώνα:

Με διάθεση και όρεξη να επιβληθεί του αντιπάλου της μπήκε από τα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση, η οποία πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο όχι μόνο σκόραρε, αλλά βρήκε επίσης τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα προηγουμένως.

Στο 14ο λεπτό ουσιαστικά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο όταν ο Ουαρίς μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε αρχικά στον Καστέλ, το σουτ του οποίου έσωσε σωτήρια ο Άντος, με τον Γκασάμα όμως να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει από πολύ κοντά το 1-0.

Στην πορεία η «Κυρία» διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να γίνει το ίδιο απειλητική όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα που αποκτήθηκε από το 14ο λεπτό.

Στο β’ ημίχρονο η Καρμιώτισσα είχε πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με το τι έδειξε στο πρώτο μέρος και λίγο έλειψε μάλιστα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 56ο λεπτό, με τον Μιχαήλ αρχικά να σώζει εντυπωσιακά το σουτ του Θεοδώρου και τον Ρόσι στη συνέχεια να βρίσκει το δοκάρι του Κύπριου τερματοφύλακα. Νωρίτερα βεβαίως θα μπορούσε να γίνει το 2-0, με την κεφαλιά του Καστέλ στα πρώτα στάδια του β' μέρους να καταλήγει σε δοκάρι.

Όσο παρέμενε το «εύθραυστο» 1-0 τόσο πίεζε η ομάδα των Πολεμιδιών για κάποιο τέρμα, την ίδια στιγμή που και η «Κυρία» από την πλευρά της έψαχνε ένα τέρμα που θα «σκότωνε» το παιχνίδι.

Τελικά από την στιγμή που δεν έγινε κάτι από τα δύο, η Ανόρθωση πήρε στο τέλος την πολύ σημαντική νίκη με τέρμα που μπήκε από το 14ο λεπτό.