Νέα Σαλαμίνα - Ανόρθωση 0-3: Με τριάρα το βαρωσιώτικο «βάφτηκε»... μπλε!

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του βαρωσιώτικου ντέρμπι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα για τη 16η αγωνιστική αφού επικράτησε με 3-0 στο «Αμμόχωστος». Σκόρερ οι Καστέλ (3’), Γκασάμα (54’) και Φερέιρα (81’).

Με τη νίκη της, η «Κυρία» έφτασε μόνη στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς, στο -4 από τον πρώτο ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, η Σαλαμίνα έμεινε στην 8η θέση με 22 βαθμούς.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ανήκε στη γηπεδούχο ομάδα, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, σέντραρε ο Φερνάντες από δεξιά πήρε την κεφαλιά ο Μπεχαράνο αλλά πέρασε έξω η μπάλα. Την αμέσως επόμενη φάση η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική ενέργεια του Καστέλ.

Στο 26ο λεπτό η «Κυρία» απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορέια αλλά πέρασε έξω. Άστοχο δυνατό σουτ του Καστέλ στο 40’. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Τσίκο σέρβιρε στον Γκασάμα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Τσέλεα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ χωρίς να ανησυχήσει τον Μιχαήλ.

Στο β’ μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 47ο λεπτό το γύρισμα του Κορομά από κοντά οι Τσέλεα και Ντατκοβίτς δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση.

Τρία λεπτά αργότερα απάντησε η «Κυρία»,  έφυγε στην κόντρα με τον Τσικό, γύρισε στον Γκασάμα ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα με τον Κίσσα να λέει όχι στη συνέχεια της φάσης ο Καστέλ άστοχο σουτ.

Το 0-2 διαμορφώθηκε στο 53ο λεπτό με τον Γκασάμα, η μπάλα κόντραρε έφτασε στον Τσίκο και με πλάσε κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 83ο ο Φερέιρα ανέβασε το δείχτη του σκορ στο 3-0 με πλασέ στην κίνηση.

Δεν άλλαξα πολλά μέχρι το τέλος του αγώνα, η Σαλαμίνα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Σελέα, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (17’ Παπαγεωργίου/ 68’ Κονέ), Μιγκελίτο (46’ Κορομά), Ντουρμισάι, Φερνάντεζ (76’ Κουζμάνοβιτς) , Μπεχαράνο (76’ Μπεχαράνο), Καρλίτος.

Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κουμουρής, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια (85’ Κίκο), Καστέλ, Φερέιρα (84’ Παρούτης), Τιουνέ, Γκασάμα (85’ Τζούλιου), Αντωνίου (72΄ Ουαγκέ), Κορρέα, Τσίκο (72’ Γουαρίς), Χρυσοστόμου.

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Μουσοντά.

Διαιτητής: Putros Sandi Dhia Jirjis

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος