Δόξα-Άρης 2-0: Αμάν μια νίκη - Αμάν μια έκπληξη!

Η Δόξα πέτυχε την μεγαλύτερη έκπληξη του πρωταθλήματος μέχρι τώρα, επικρατώντας των περσινών πρωταθλητών με 2-0, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη σεζόν μετά από 15 ολόκληρες αγωνιστικές, χωρίς να δεχτεί μάλιστα τέρμα! Πολύ κακός ο Άρης, δεν αντέδρασε ποτέ κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο Ασάντε άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό, με αυτογκόλ του Γκομίς έγινε το 2-0 στο 45+2’, μέσα από το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ.

Έκπληξη σίγουρα το αποτέλεσμα ως προς τι θα ανέμενε κανείς από αυτό το παιχνίδι, όχι όμως έκπληξη όσο αφορά την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο.

Εικόνα αγώνα:

Λίγο έλειψε με το καλημέρα να σκοράρει ο Άρης, με τον Μαγιαμπέλα μόλις στο 5ο λεπτό να χάνει μοναδική ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, με τον Πούριτς να σώζει πάνω στη γραμμή του σουτ του ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων.

Η συγκεκριμένη ενέργεια έφερε και αντίδραση από την Δόξα καθώς λίγο έλειψε να σκοράρει η Δόξα στην δική της πολύ καλή ευκαιρία, με τον Τρούγιτς από ευνοϊκή θέση και μέσα στην περιοχή να μην μπορεί να βρει εστία, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του στο 11ο.

Στη πορεία του αγώνα όπως ήταν λογικό ο Άρη ανάλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας με μεγάλη υπομονή το τέρμα που θα την έβαζε σε θέση οδηγού.

Όσο περνούσε η ώρα αυτό δεν γινόταν, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να βγαίνει από το «καβούκι» της και να δοκιμάζει και αυτή με τη σειρά της να πετύχει κάποιο γκολ. Ένα τραγικό λάθος του Άλβες έδωσε αυτό το δικαίωμα στην Δόξα, με τον Ασάντε να κλέβει την μπάλα προ του Πορτογάλου τερματοφύλακα ο οποίος είχε βγει πολλά μέτρα εκτός εστίας και με άδειο τέρμα να πλασάρει για το 1-0 στο 34ο λεπτό.
Παρά την πίεση που έβαλε και πάλι ο Άρης για ένα 10λεπτο θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση, εντούτοις ήταν οι γηπεδούχοι αυτή που πέτυχαν εκ νέου τέρμα, με τον Άλβες να κάνει άστοχη έξοδο και τον Γκομίς με κεφαλιά άθελα του να πετυχαίνει αυτογκόλ.

Όλα αυτά στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, με το παιχνίδι να οδηγείται στα αποδυτήρια με την Δόξα να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων.
Από μια καλή στιγμή είχαν στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου Δόξα και Άρης, με τον Ναμπί να εκτελεί απευθείας ένα κόρνερ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι και τους Μαγιαμπέλα και Καζού να βλέπουν τα σουτ τους να ανακόπτονται πάνω στην γραμμή στο 51ο λεπτό.

Μετά και από αυτή την φάση και παρά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Άρη για βαθμολογικό κέρδος κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό, τόσο λόγω έλλειψης φαντασίας μεσοεπιθετικά όσο και λόγω της καλής ανασταλτικής λειτουργίας της Δόξας.

Το σκορ λοιπόν όπως διαμορφώθηκε στο 45+2’ ήταν και αυτό που παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα, με την Δόξα να σημειώνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στο φετινό πρωτάθλημα.

Ενδεκάδες:

Δόξα: Σισκόφκσι, Φοφανά, Τρούγιτς (Σαντίκ 83’), Ναμπί (Τραϊτσέφσκι 78’), Σκόγκλουντ (Κλεόφιλο 68’), Βελκόβσκι, Αλσεούς, Αντωνιάδης, Κυριάκου Ε., (Μ. Στυλιανού 78’) Πούριτς, Ασάντε
Άρης: Άλβες, Καζού, Μουσόντα, Μπράουν (Σπόλιαριτς 58’), Κοκόριν, Γκομίς (Σαβό 67’), Γιαγκό (Στεπίνσκι 75’), Μαγιαμπέλα (Σιουμάνσκι 58’), Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ.
Κίτρινες: Κυριάκου 64’, Αλσεούς 74’, Τραϊτσέφσκι 87’, Σαντίκ 89’, Πούριτς 89’, Κλεόφιλο 90+2’ / Καζού 69’, Μοντνόρ 89’
Σκόρερ: Ασάντε 34’, 45+2’ Γκομίς (αυτογκόλ)