Ανόρθωση-Οθέλλος 2-1: Ολική ανατροπή με 10 και… «υπογραφή» Τσίκο-Καστέλ!

Με τους Τσίκο (55’) και Καστέλ (61’) να υπογράφουν τη νίκη, η Ανόρθωση επικράτησε του Οθέλλου με 2-1 και ολική ανατροπή, αφού πρώτα βρέθηκε πίσω στο σκορ από εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι στο 34ο λεπτό.

Με 10 παίκτες αγωνιζόταν από το 31ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου, με τον Αρμπολέδα να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δίκαιη επικράτηση για την «Κυρία» με βάση την συνολική της εικόνα.

Εικόνα αγώνα:

Με διάθεση για να ανοίξει το σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα εισήλθε στο γήπεδο η Ανόρθωση και λίγο έλειψε να το πετύχει μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Γκασάμα βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ταουντούλ αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ όπως θα το ήθελε, με τον Ουαρίς δύο λεπτά αργότερα να βρίσκει και αυτός ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Ταουντούλ να λέει και πάλι όχι.

Στο 13ο λεπτό η Ανόρθωση βρήκε τρίτη ευκαιρία σε μερικά λεπτά, με τον Φερέιρα να εκμεταλλεύεται την ασταθή επέμβαση του Ταουντούλ, από τον οποίο έφυγε η μπάλα, το πλασέ του Πορτογάλου κατέληξε όμως άουτ.

Στο 29ο λεπτό ωστόσο ήρθε η καθοριστική στιγμή του αγώνα, καθώς ο Αρμπολέδα στην προσπάθεια του να προλάβει τον Ποπέσκου που έφυγε μόνος πίσω από την άμυνα, απέκρουσε εκτός περιοχής την μπάλα με το χέρι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κολομβιανός τερματοφύλακας να αποβληθεί και την ίδια στιγμή ο Οθέλλος να κερδίσει φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουεσλάτι, ο οποίος με φοβερό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό.
Με αυτά τα δεδομένα άλλαξε εντελώς η εικόνα του αγώνα, με την Ανόρθωση να ρισκάρει περισσότερο και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και τον Οθέλλο να εκμεταλλεύεται τα όποια κενά υπήρχαν, ψάχνοντας ένα δεύτερο τέρμα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε από τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ποπέσκου είδε το σουτ του στο 42ο λεπτό να σταματάει στο δοκάρι του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι και το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Γκαγιέγο προχώρησε σε δύο αλλαγές, οι οποίες θα ανέτρεπαν το σκορ στην πορεία του αγώνα. Ουσιαστικά στο παιχνίδι πέρασε τους Τσίκο και Χρυσοστόμου στην θέση των Τιουνέ και Ουαρίς.

Στο 55ο λεπτό ο Τσίκο και έπειτα από φάση στην οποία ο Χρυσοστόμου προσπάθησε για κεφαλιά, εξουδετερώνοντας τον Ταουντούλ, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, καθώς ήταν μόνος με άδειο τέρμα, δίνοντας έναυσμα για την ανατροπή.

Έξι λεπτά αργότερα διένυσε μέτρα με ταχύτητα από τα δεξιά ο Τσίκο, ο οποίος έδωσε πάσα την ώρα που έπρεπε στον Καστέλ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δυνατό πλασέ έκανε το 2-1, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του και χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς σε ένα δύσκολο παιχνίδι όπως εξελίχθηκε.

Μέχρι και την λήξη του αγώνα, η Ανόρθωση διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.