Εθνικός – Ανόρθωση 0-1: «Απόδραση» από το «Δασάκι» με «φαρμακερή» κεφαλιά Γκασάμα

Με σκόρερ τον Γκασάμα στο 87ο λεπτό με κεφαλιά, η Ανόρθωση «απέδρασε» από το «Δασάκι» με το τρίποντο, επικρατώντας του Εθνικού με 1-0 και φτάνοντας στους 28 βαθμούς.

Καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η «Κυρία», η οποία ουσιαστικά εξασφάλισε την υπεροχή της με τέρμα στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού.

Εικόνα αγώνα:

Με διάθεση από το ξεκίνημα του αγώνα μπήκε η Ανόρθωση, η οποία είχε μάλιστα την πρώτη της καλή ευκαιρία πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουαρίς λίγο έλειψε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε και ενώ ο Μπογκατίνοφ ήταν εξουδετερωμένος.

Μέσα σε 5 λεπτά είχε δύο ακόμη καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ η «Κυρία» τόσο στο 22ο λεπτό όσο και στο 27ο, με τον Καστέλ αρχικά να απειλεί με κεφαλιά και στη συνέχεια και πάλι με κεφαλιά ο Τεχέρα να φτάνει κοντά στο γκολ.

Στο 44΄ο Εθνικός βρήκε την πρώτη του καλή στιγμή με σουτ του Πεχλιβάνη το οποίο πέρασε λίγο έξω, με τους φιλοξενούμενους με τη σειρά τους να φτάνουν και πάλι κοντά στο 1-0, με την προβολή του Γκασάμα από πολύ κοντά να μην βρίσκει στόχο. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του α’ ημιχρόνου, με τις Ανόρθωση και Εθνικό να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Τα πρώτα στάδια του β’ ημιχρόνου ξεκίνησαν με δύναμη και πολλές διακοπές και λίγο ποδόσφαιρο.

Όλα αυτά μέχρι το 59ο λεπτό όταν η «Κυρία» έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ πρώτα με τον Καστέλ, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στον συμπαίκτη του Γκασαμά και ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα και ακολούθως με την στιγμή του Φερέιρα, η καρφωτή κεφαλιά του οποίου πέρασε εκατοστά δίπλα από την εστία του Μπογκατίνοφ.

Έβαλε ακόμα μεγαλύτερη πίεση η Ανόρθωση στη συνέχεια ψάχνοντας ένα τέρμα χωρίς ωστόσο επιτυχία και παρά τις πολύ καλές στιγμές που είχε μπροστά από την εστία του Μπογκατίνοφ.

Όλα αυτά βεβαίως μέχρι το 87ο λεπτό όταν ο Γκασάμα με καρφωτή κεφαλιά και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα και έκρινε μάλιστα και το παιχνίδι!

Ενδεκάδες:

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (68’ Αγγελόπουλος), Περατικός, Πεχλιβάνης (Κ. Ηλία 83’), Μπέκερ, Ιωάννου (Λομοτέι 68’), Καμπρέρα, Μ. Ηλία (Γκόμες 83’), Ντράσιτς (Θ. Ιωάννου 71’).

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας (Κορρέα 46’), Κορέια, Αντωνίου, Τιουνέ (Μουσοντά 77’), Τεχέρα, Φερέιρα, Ουαρίς (Χρυσοστόμου 88’), Καστέλ, Γκασάμα.

Κίτρινες: Ιωάννου 32’. Ριστέφκσι 48’, Ντε Ιριόντο 60’, Σπιρόφσκι 73’, Περατικός 86’ / Φερέιρα 34’, Τιουνέ 42’, Κάργας 45+1’, Τεχέρα 90+1’